AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE’DEN MERKEZDE BULUNAN ESNAF ODALARINA ZİYARET

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, merkez ilçelerde bulunan tüm esnaf odalarının Başkanlarını, Yönetim ile Denetim Kurulu üyelerini makamlarında ziyaret ederek esnafın sorunları ve yapılan oda çalışmaları hakkında görüşmeler gerçekleştirdi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, ziyaret esnasında konuşmalarına ülkemizin son dönemde yaşadığı zor günlere değinerek başladı. Manavgat'ta başlayıp Gündoğmuş, Akseki, İbradı, Gazipaşa ve Alanya ilçelerine yayılan yangınların kendisini büyük bir kedere sürüklediğini vurgulayan Başkan Adlıhan Dere, “Orman yangını ile mücadele eden Antalya’mızın bu zor zamanlarında yangından etkilenen vatandaşlarımıza ve özellikle esnafımıza elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Maalesef vefat eden vatandaşlarımız oldu. Canımız, canlılarımız yandı. Rabbim bir daha böyle kara günler yaşatmasın. Allah’ım ülkemizi ve milletimizi her türlü afet ve felaketten muhafaza eylesin.” Dedi. Yangında zarar gören esnaflara geçmiş olsun ziyareti yaptığında; karşılaştığı üzücü manzarayı anlatan, evlerini ve işyerlerini kaybeden, hayvanları yanan esnafların halini ve mağduriyetini dile getiren Başkan Adlıhan Dere, Manavgat’ta yapılan yardımlaşma çalışmalarından bahsederek bu hususta yapılacaklar için gerekli mercilerle görüştüğünü belirtti.

BAŞKAN ADLIHAN DERE ENGEL TANIMADI !

AESOB Başkanı Adlıhan Dere konuşmasının devamında; “Pandemi süresince başta Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Valimize, Milletvekillerimize, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Necmettin Erkan ve TESK Genel Başkanımız Bendevi  Palandöken’e esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı sıkıntıları birebir ilk ağızdan aktarma fırsatını bulduk. Yayımlanan Genelgeleri, Hıfzıssıhha Kurul Kararlarını, sizleri ilgilendiren her türlü gelişmeleri  yapabildiğimiz en üst seviyede sizlerle paylaştık. Bu genelgeleri en hızlı yayınlayıp üyelerimize duyuran birliklerin başında geliyoruz.  Pandemi nedeniyle zor şartlar altında çalıştık fakat engel tanımadık. Bu süre zarfında sizlerle her ne kadar görüşemesekte oda başkanlarımız ve genel sekreterlerimiz ile devamlı irtibat sağladık. Ortak Whatsapp gruplarımız üzerinden duyurularımızı yaparak üyelerimiz ile mümkün mertebe iletişim halinde olduk. Pandemi döneminde Kemer’den Kaş’a, Serik’ten Gazipaşa’ya Antalya’nın bir ucundan diğer ucuna odalarımızı ziyaret ettik. Sizlerle sık sık telefon görüşmeleri gerçekleştirerek iyi gününüzde kötü gününüzde hep yanınızda olmaya özen gösterdik. Esnaf ziyaretlerine de mümkün olduğunca devam ettik. Esnaf ve sanatkarlarımızın derdini dinleyip elimizden geldiğince çare olmaya çalıştık.” İfadelerine yer verdi.

Koronavirüs salgınının henüz sona ermediğinin ve bu salgında en büyük yarayı küçük esnafın aldığının her defasında üstünde duran  AESOB Başkanı Adlıhan Dere artan Koronavirüs vakaları ile birlikte esnafın yeniden kapanma tedirginliği yaşadığını vurguladı. Aşıdan imtina eden vatandaşları aşı olmaya davet eden Adlıhan Dere Başkan, “Günümüzde vaka sayısı giderek yükseliyor. Hasta sayısı artmaya devam ettikçe inşallah kısıtlamalar geri gelmez. Aşısızlar toplum sağlığını tehdit ediyor. Esnafımızın bir kapanmaya daha dayanacak gücü kalmadı. Kapanma olmaksızın salgınla mücadele edilmesi ve kapanmanın artık gündemimizden çıkması gerekiyor.” Diyerek tedbirli olmanın önemine dikkat çekti.

 

 

ESNAFIN SORUNLARI İÇİN ÇÖZÜM YOLU ARANDI

Oda Başkanları, Denetim ve Yönetim Kurulu Üyeleri; kalifiye eleman bulunamadığını, girdi ve maliyetlerin giderek yükseldiğini ve bunu müşteriye yansıtamayan esnafın zarar ettiğini, krediler ve borçlarla boynu bükülen esnafın geçim sıkıntısı yaşadığını, taksi ücret tarifesinin yenilenmesi gerektiğini, otobüslerde ücretsiz taşımanın mali yükünün esnafın üzerine bindiğini, turizm toplantılarında esnafı temsilen bir yetkilinin bulunmadığını ve kayıtsız kaçak işletmelerin sebep olduğu sorunları gündeme getirerek Birlik Başkanı Adlıhan Dere’ye esnafın sıkıntılarını ve taleplerini aktardı. AESOB Başkanı Adlıhan Dere, bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla çalışmalar yapacağını belirterek “Valilik tarafından düzenlenen Turizm Toplantılarında Esnaf Odalar Birliği olarak bizimde bulunmamız gerekiyor. Antalya’da turizmi pansiyoncusundan taksicisine, kuyumcusundan hediyelik eşya satıcılarına, lokantacısından terzisine, kuaföründen tuhafiyecisine kadar  tamamen küçük esnaf canlandırıyor.” Diyerek kurulacak pazar yerleri ve yeni yapılacak Küçük Sanayi Sitesi projesi ile ilgili incelemeler yapıp, üye esnafın durumu hakkında değerlendirmeler yaptı.

HER DAİM ESNAFA DESTEK

Ziyaretleri sırasında perakende sektöründeki düzensizlik sebebiyle esnafın haksız rekabet ile mağdur edildiğine dem vuran Başkan Adlıhan Dere, “Alışveriş Merkezleri ve zincir marketler plansız ve kontrolsüz şekilde açtıkları şubelerin her birinde yüzlerce esnafın işini tek bir mağazada yaparak ve geç saatlere kadar açık kalarak esnafımızın maddi ve manevi kayıplara uğramasına neden oluyor. Bu durum ile ilgili taleplerinizi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği adına her seferinde dile getiriyorum. Mevcut Perakende Yasası esnaf ve sanatkarların mağduriyetini önleme konusunda maalesef yeterli değil. Acilen yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Pandemi döneminde esnaf dükkanları kapatarak satış yapamadı. Fakat AVM ve zincir marketler esnafın sattığı tüm ürünleri satmaya devam ediyordu. Bu konuda toplantılar ve basın açıklamaları yaptık. Bakanlarımız, Valimiz ve Milletvekillerimiz ile yaptığımız görüşmeler sonucunda zincir mağazaların temizlik ve gıda ürünleri hariç satış yapmaması hususunda karar çıkarıldı.” Dedi. Ayrıca Fırıncı esnaflarımızın ekmek zammı talebini savunduklarına ve esnafa her daim destek olduğuna dair hatırlatmalar yaparak esnafı hep savunacağını vurguladı. Konuşmasının sonunda “Devir internet devri esnafta kendini güncellemeli. Hep birlikte teknolojik gelişmeleri yakından takip edip dijital çağa adapte olmalıyız ki online pazarlama e-ticaret  sisteminden faydalanabilelim. ” diye tavsiyelerde bulundu.

Bu haber 2667 kere görüntülenmiştir.
2021-09-16