ANTALYA 15 TEMMUZ NÖBETİNDE
Antalya’da hani darbe girişiminin yıl dönümünde on binlerce kişi meydanları doldurdu. Bayraklarını alıp meydanı dolduran Antalyalılar, saatlerce darbeye karşı olduklarını haykırdı.
 
Antalya’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen ‘Milli İradeye Saygı Yürüyüşü’ sonrası on binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Demokrasi nöbeti öncesi Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, İl Garnizon Komutanı Tahir Savran, İl Jandarma Komutanı Yusuf Kelleli, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti il Başkanı Rıza Sümer, MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, ATSO Başkanı Davut Çetin, ATB Başkanı Ali Çandır, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 15 Temmuz şehidi Muhammet Oğuz Kılıç’ın ailesi, sivil toplum kuruluşları, dernek ve dernek temsilcileri ile on binlerce Antalyalı katıldı. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğa’ın konuşması dinlendi.
 
Türel Antalya’ya seslendi
Meydanda kalabalığa hitap eden Belediye Başkanı Menderes Türel, 15 Temmuz’un tarihin dilinden düşmeyeceğini belirterek, darbe gecesi şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazilere şifa diledi. Cumhuriyet Meydanı’na farklı siyasi partilere gönül vermiş insanların toplandığına dikkat çeken Türel, "Bu darbeye karşı duran milletimizden Allah razı olsun. Acımız taze, yaramız derin sivil insanların kadınların üzerine öldürme kastıyla ateş açan vatan hainlerini Allah kahhar sıfatıyla kahretsin. Tanklarla, helikopterlerle silahsız insanların üzerine ateş eden FETÖ’cü katiller hala inkar etmeye, kendilerini reddetmeye çalışıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız bile ‘geç fark ettik Rabbim affetsin’ dedi. Beyinleri yıkanmış robotlar tövbe bile etmiyorlar. İnşallah iki cihanda da layık olacağı cezayı göreceklerdir" dedi.
 
"Korkun ve titreyin"
Konuşmasına Orhan Şaik Gökyay’ın ‘Bu vatan kimin’ adlı şiirle başlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, bir şeyin destan olabilmesi için iyiliğinde kötülüğünde meydana gelen olayların olağanüstü olması gerektiğini söyledi. 15 Temmuz’da yaşananları hatırlatan Karaloğlu, "O akşam iyiler var mıydı? Evet. Milletimizin tamamı iyiydi olağan üstüydü. O gece kötüler var mıydı? Evet. Hainler de vardı. Bu milletin tarihinde hiç görmediği, hiç karşılaşmadığı alçaklıkla, milletin topunu, silahını, uçağını, helikopterini, tankını, millete çevirenler vardı. O gece kahramanlarımız var mıydı?250 şehit 2 bin 194 gazimiz vardı" diye konuştu.
 
“Birliğimiz milletin iradesine inanıyor”
AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise, FETÖ ve diğer Terör Örgütlerine fiilen destek olanların, örgüt mensupları, örgütle ilişkisi, alakası ve iltisakı bulunanlar, bağımsız Türk Yargısı önünde hesap vermeye başladıklarını belirterek, daha güçlü bir Türkiye ve Devlet yapısı için, bu kişilerin temizlendiğini dile getirdi. “Dimdik ayakta durabilmek, milletimizi ve ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkarabilmek için rehavete kapılmadan çalışmalıyız ve hedeflerimize ulaşmak için birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek gayret ve çaba göstermeliyiz” şeklinde konuşan Dere, “Hiç şüphe yok ki Türkiye Cumhuriyeti, demokrasiye ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerine bağlı kalarak; Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Millet Ve Tek Devlet ülküsü etrafında sımsıkı kenetlenerek sonsuza kadar varlığını sürdürecektir. Biz esnaf ve sanatkarlar teşkilatı olarak; ülkemizin geleceğine güveniyor, milletler camiası içerisinde ülkemizin hak ettiği en iyi yere, en kısa sürede ulaşacağına, en büyük gücün Yüce Milletimizin iradesi olduğuna inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Bu haber 5709 kere görüntülenmiştir.
Jul 15 2017 12:00AM