AHİ EVRAN SANAT GALERİSİ VE HEYKELİ TÖRENLE AÇILDI
‘KENT MERKEZİ YENİ CAZİBE MERKEZİ OLUYOR’
 
Antalya’nın kent merkezi tam bir cazibe merkezine dönüşüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin AESOB’a devrettiği Sobacılar Çarşısı içerisinde Ahi Evran Müzesi ve Kültür Sanat Galerisi, Ahi Evran Heykeli ve Esnaf Sicil İrtibat bürosu törenle hizmete açıldı. Başkan Türel, Kent merkezinin Sobacılar çarşısı ile birlikte yeni cazibe merkezi ve tam bir esnaf buluşma noktası olacağını söyledi.
 
Büyükşehir Belediyesi’nin 6 dükkan ve 3 katlı kule ile birlikte AESOB’a bedelsiz devrettiği Balbey Mahallesi’nde bulunan Sobacılar Çarşısı Antalyalı esnafın yeni buluşma merkezi oluyor. Sobacılar Çarşısı içerisinde bulunan ancak hizmet vermeyen Fikret Otyam Sanat Galerisi AESOB tarafından Ahi Evran Müzesi ve Kültür Sanat Galerisi’ne dönüştürüldü. Ahi Evran Müzesi ve Kültür Sanat Galerisi ile birlikte çarşı içerisinde Esnaf ve Sanatkarlar Sicil İrtibat Bürosu ve Ahi Evran Heykeli’nin açılışı için tören düzenlendi. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Konfederasyon Başkanı Fevzi Apaydın,  Muratpaşa İlçe Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy,  Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, ATSO Başkanı Davut Çetin, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmetali Alkan, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
6 DÜKKAN VE KULE AESOB’A DEVREDİLDİ
Açılış konuşması yapan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, şehrin kalbinde esnaf için esnaf ile projelere imza atıyor olmanın verdiği gururu ifade ederek, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e imzalanan protokol ile 6 dükkân ve 3 katlı binayı AESOB’a 10 yıllığına devrettiği için teşekkürlerini sunarak: “Bugün burada Antalya’mız için tarihi bir önem taşıyan Demirciler İçi Çarşısı’nda yapımı tamamlanan Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerisi, Ahi Evran Heykeli ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil İrtibat Bürosu’nun toplu açılış töreni için bir aradayız. Çarşı esnafımız babadan oğula mesleğini ve sanatını miras bırakmış ve yerini korumuştur. Sayın Menderes Türel’in talimatı ile burası yenilenmiş ve anahtarı bize teslim edilmiş ve 6 dükkan ve 3 katlı kule birliğimize verilmiş. Devraldığımız günden bu yana burada esnaf ve ahilik ruhunu yaşatmak için elimizden geleni yapmaktayız. Ahilik teşkilatımızın aktarılması ve yaşatılması, vatandaşlarımızın ahilik teşkilatına olan bilinirliğinin arttırılması için burayı canlandıracak ve bir Ahi Meydanı haline getireceğiz. Sözde değil özde esnaf dostu olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’e katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz” dedi. Daha sonra konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise: “Ahilik kültür ve geleneğinin böylesi güzel ve merkezi bir yerde devam ettiriliyor olması mutluluk verici. Bildiğiniz üzere 12.yy’dan bu yana Ahilik geleneği devam ediyor. Esnaflarımızın daha rahat ulaşabilecekleri irtibat bürosu, tamda esnaf sayısı bakımından 4.büyük il olan Antalya’ya yakışır bir şekilde kurulmuş. AESOB’u esnaf için yaptığı bu önemli adım için tebrik ediyorum. Ahi Evran müzesi de geçmişi hatırlama ve geçmişi anma noktasında da oldukça önemli bir noktada” şeklinde konuştu.
 
“O TURİST BU DÜKKÂNA GİRECEK”
Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, son derece anlamlı bir tören gerçekleştirildiğini belirterek bazı törenlerin manevi değerinin maddi değerinden çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. Esnafın özellikle turizmdeki pastadan yeterli payı alması ve kent merkezinin cazibe merkezi haline dönüştürülmesi konusunda yıllardır gece gündüz gayretle çalıştığını anlatan Başkan Türel, “2014 kampanyasında iddialı bir söz söylemiştim. ‘O turist bu dükkana girecek’ demiştim. Eğer siz kent merkezini bir cazibe merkezi haline getirmezseniz o zaman turist otelin içinde kalır” dedi. Başkan Türel, ‘Böyle bir esnaf çarşısının yönetilmesi ve yaşatılması Esnaf Odaları Birliği’ne yakışırdı’ diyerek, “ Burada Ahi Evran heykelimiz vardı. Şimdi en güzel şekilde yenilendi. Burada esnafımızın Ahi Evran Kültür ve Sanat Galerisi içerisindeki değerini daha iyi idrak edeceğimiz bir merkez gerekiyordu. İşte Esnaf Odaları Birliğimiz bunu da gerçekleştirdi ve Esnaf Sicili hizmet birimini de kurarak ayağa hizmetin en güzel örneğini Antalya’da bir taşla üç kuş vurarak sağlamış oldu. Biz her sene ahilik haftasında Cumhuriyet Meydanı’nda Şed kuşanma törenleri yaparız. Bundan sonra ahilik haftasını burada kutlayacağız. Saat Kulesi ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki ressamları sanatçılarımızı hemen yanı başımızdaki meydana İsmet İnönü Kent Meydanı’na getirerek onlara o eski tahta baraka kulübelerin ötesinde sanatlarını icra etmelerini çok daha medeni şartlarda bir imkân sunduk. Demirciler Çarşısı arkasına sahafları getirme konusunda bir fikrimiz var. Antikacılar, sahaflar burada olacak. Bu projenin mimarı Sayın Okan Koloğlu.  Sahaflar, Sobacılar Çarşısı’ndaki demirci esnafı ve hatta ileriki aşama ayakkabıcı tamircilerimizi de daha medeni şartlarda buluşturarak tam bir esnaf merkezi oluşturmuş olacağız.”
Bu haber 6050 kere görüntülenmiştir.
Jul 26 2017 12:00AM