OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİ’NE EĞİTİM
İl Jandarma Trafik Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Servisçiler Odası işbirliği ile İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından okul servis şoförlerine eğitim verildi.
 
Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Gencer, Asayişten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı İlker Eşki, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Gürcan, Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Caner Çiçek, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin’in katılımıyla yapılan Okul Servis Şoförleri Eğitim Toplantısı’na çok sayıda servisçi esnafı katıldı. Açılış konuşmasını yapan Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin servisçi esnafına katıldıkları için teşekkür ederek: “2017-218 eğitim öğretim yılı meslektaşlarıma hayırlı olsun. Geleceğimizi taşıyoruz. Siz üyelerimden tek istediğim trafik kurallarına ve taşımacılık kurallarına uyalım” dedi.
“HIZ SINIRLARINI AŞMAYIN”
Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Cem Gencer ise yaşadıkları hız sınırının aşılmasının yaşadıkları sorunların başında geldiğine değinerek: “Yaptığımız toplantıların tek amacı kaza ve olumsuz durumları en aza indirmektir. Bu toplantıda denetlemelerde nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Şube müdürlüğü olarak güvenli ulaşım için disiplinli bir çalışma yürütüyoruz ve yürütmeye devam edeceğiz. Servisçiler odamız ile birlikte bir kart sistemi başlattık. Tüm üyelerin bu kartı odalarından belirli evraklar karşılığında almaları gerekmektedir. Ayrıca en önem verdiğimiz konulardan biri de hız. Hız konusunda servisçi arkadaşlarımızın daha duyarlı olmalarını rica ediyorum. Her türlü soru ve sıkıntınızı bize bildirebilirsiniz. Katıldığınız için herkese çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu. Okul saatlerinin düzenlenerek öğrenciler ve servis şoförleri için iyileştirme çalışmaları yaptıklarını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Gürcan: “Servis saatlerinin düzenlenmesi konusunda hassas bir çalışma yürütüyoruz. Pazartesi itibariyle yeni sistem ve düzenlemeler ile çocuklarımızı evlerinden okullarına güvenli bir şekilde taşıyacağız. Denetimlerimiz artacak. Tüm paydaşlarımın bu konuda hassasiyetine güveniyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımıza çok değer veriyoruz. Müdürlüğüm adına Süleyman Şahin’e, Adlıhan Dere’ye ve İl Emniyet Müdürlüğü’ne teşekkürlerimi sunarım” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
DENETİMLERİ ÇOCUKLAR İÇİN
Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Sincanlıoğlu örnek olaylardan ve servis araç kameralarından görüntüler içeren sunumu ile servis şoförlerini bilgilendirdi. 2015-2016 ve 2016-2017 yıllarında 2 bin 142 servis aracının denetlendiğini ve en çok kural hatasının hız, kırmızı ışık ve trafik levhaların ihlali olduğunu belirtti. Okul servislerinde araç kullanan şoförlerin mesleki yeterlilik belgesi ve yeterli sürücü belgesi olup olmadığına baktıklarını belirten Sincanlıoğlu: “Okul giriş çıkışlarımızda ve güzergahlarınızda denetimlerimiz devam edecek. Bir dakikanın hesabını yapıp çocukların can güvenliğini riske atmayalım. Her koltukta emniyet kemeri bulundurmak zorunludur. Okul çantaları koltuğun altına koyulmalıdır. Araç içerisine araç kapasitesi dışında fazla öğrenci almayınız. Servislere rehber personel konusunda lütfen hassas olalım. Özellikle cep telefonu kullanımı konusunda hassas olmalıyız. Servis araçlarında kesinlikle sigara içip, yüksek sesle müzik dinlemeyiniz. Öğrenciler dışında başka birinin taşınması kesinlikle izin veremeyeceğimiz bir konudur. Denetlemeler ile amacımız size ceza yazmak asla değildir. Amacımız güvenli ve kazasız bir şekilde çocuklarımızı taşımaktır” şeklinde konuştu.
“SERVİSÇİ ESNAFIMIZ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK” 
Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere kart sistemi konusunda hassasiyetini dile getirerek: “2017-2018 eğitim öğretim yılının hepimiz için kazasız, belasız geçmesini diliyorum. Konuşmalarıma Süleyman Şahin’i tebrik ederek başlamak istiyorum. Servisçi esnaflarımız için yaptığımız tüm toplantılarda alınan kararlar hep güvenli ulaşım ve çocuklarımızın sağlıkla taşınması olmuştur. Valimiz Münir Karaloğlu başkanlığında geçen hafta yaptığımız toplantıda ben de servisçiler odamız hakkında bilgiler verdim. Bin 884 C plaka var, bin 500’e yakını servisçiler odamıza kayıtlı esnafımız, diğerleri ise ATSO’ya bağlı şirketlerdir. Servisçiler esnafımız çocuklarımızın güvenliğine verdiği önemi her platformda dile getirmektedir. Ses ve görüntülü kamera ile kayıt yapan ve tüm şartlara uyan temiz servislerimiz ile gurur duyuyoruz. Tüm Türkiye’ye örnek olan projelere imza atarken bizlere destek olan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Emniyet Müdürlüğümüz ve Servisçiler Odamıza huzurlarınızda teşekkürlerimiz sunuyorum”
MADDE BAĞIMLILIĞINA DİKKAT
Narkotik Şube Müdürü Caner Çiçek ise: “Çocuklar ile ilgili olan tüm faaliyetlerde hepimize ayrı ayrı görevler düşmektedir. Narkotik Şube olarak dikkat etmenizi istediğimiz bazı noktalar var. Çok hareketli bir gencin giderek durgunlaştığını, içine kapandığını, tam tersi enerjik hareketler sergilemeye başladığı ya da gözlerinde kızarıklıklar farkettiğiniz durumlarda sizden ricamız öğretmenleri ya da aileleri ile bu şüpheli durumunu görüşmeniz. Ergenlik dönemi ile de karıştırılabilen bu durum bizim için önemlidir. Bu ve buna benzer durumlar ile karşılaştığınızda, ALO NARKO ihbar hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Çocuklarımız geleceğimizdir. Biz de bu noktada üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmalıyız” diyerek servisçi esnafını duyarlı olmaları konusunda uyardı. Okul Servis Şoförleri Eğitim Toplantısı esnafların soruları, AESOB Başkanı Adlıhan Dere’nin servisçiler odasının en yaşlı üyesi Mehmet Nedim Çetindere’ye ve Cem Gencer’in üyelere trafik eğitim seminerleri vermesinden dolayı emekli trafik polisi Hamza Görmez’e plaket takdiminin ardından son buldu.
 
Bu haber 10250 kere görüntülenmiştir.
Sep 15 2017 12:00AM