ESNAF VE SANATKARIN BAYRAMI: 21. AHİLİK KÜLTÜRÜ HAFTASI
21. Ahilik Kültürü Haftası Programı bu yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ne (AESOB) devrettiği Sobacılar Çarşısı içerisindeki Ahi Evran Meydanı'nda yapıldı.
 
Bu yıl 21’ncisi gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası Kutlamalarına Ahi Yusuf Türbesi'nde Muratpaşa Müftüsü Celil Karaca'nın duası ile başladı. Ardından Cumhuriyet Meydanı'nda Çelenk Sunan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ve birliğe bağlı oda başkanları Sobacılar Çarşısında cazibe merkezi haline gelen Ahi Evran Meydanı’ndaki Ahilik Kültürü Haftası Kutlama Programı’na geçti. Programa Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, İbrahim Aydın, Başsavcı Ramazan Solmaz, İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ticaret İl Müdürü Seval Dizerkonca'nın yanı sıra, AESOB'a bağlı esnaf ve sanatkârlar odalarının başkanları katıldı.
“AHİLİĞİN TEMELİNDE CÖMERTLİK VARDIR”
Törende açılış konuşması yapan AESOB Başkanı Dere, Ahilik geleneği hakkında bilgi verdi. Ahiliğin, insanlık dünyasının ihtiyaç duyduğu evrensel değerlere sahip olan temel düsturlarının, bugün dahi insanoğlunun bütün kesimlerini içine alan ve onlara yol gösteren bir hayat ve üretim tarzı olduğunu söyleyen Dere, Ahilik kurumunun tüm yönleriyle araştırılmasının büyük önem taşıdığına işaret etti. Dere, “Bu kurum ve değerlerin temelinde medeniyet, kardeşlik, cömertlik, tevazu, kanaatkarlık, bilgiden uygulamaya giden hikmet, çalışma ahlakı, dayanışma ve paylaşma vardır. Bütün bu değerler Anadolu coğrafyasını bir halı gibi dokuyan Ahi Evran-ı Veli hazretlerinin nasihatleri ile taçlanarak bizlere kılavuzluk etmektedir. Esasında bu değerlerin tamamında erdemli insan yetiştirmek gayesi vardır. Bu çerçevede ahilik, çalışmayı ve üretmeyi ibadet sayan bir anlayış içinde iş hayatına belli ilkeler, düzen ve uygulamalar getirmiş iş ve meslek hayatının gelişmesine öncülük etmiştir” diye konuştu.
AHİLİK TEŞKİLATININ VİZYONU
Ahi teşkilatının vizyonunun hep birlikte büyük hedeflere yürümek mantığına dayandığını söyleyen Dere, “Bu vizyon, örgütü ileriye yönelten yol gösterici bir ışıktır. Dünyaya düzen ve hizmet verme iddiasında olan Ahiler, misyonlarını yerine getirebilmeleri için önce kendilerinin mükemmel olmaları gerektiğinin bilincindedirler. Ahi, önce kendisine çeki düzen vermelidir ki; inandırıcı olsun, hizmet edebilsin. Bu bağlamda Ahi, huyları güzel olan, zekatını veren, anne ve babasına ihsanda ve itaatte bulunan, komşusunu ağırlayan, eline geçeni veren, işlerini güzelleştiren, sözlerinde doğru olan, amellerini en güzel bir hale getirmeye çalışan, sırlarını saklayan, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, doğrulukta, arılıkta, muamelede bulunan, yalanı ve riyayı atan, helal kazanca koyulan ulaşmak için arılaşan, haramı bırakan, halka ihsan eden, kendisinden çekilenleri dolaşan, ona vermeyene veren, zulmedeni bağışlayan, kötülük edene iyilik eden, hakikate giren, kardeşlerinin haklarını eda eden, komşularına karşı müsamahada bulunan, onlardan uzak olanı soran, yakındakini dolaşan, hastayı ziyaret edip halini, hatırını soruşturan kişidir” ifadelerini kullandı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e katkılarından dolayı teşekkür eden Dere, tüm esnaf ve sanatkarların Ahilik Kültürü Haftasını kutladı. Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizerkonca ise her sabah iş yerlerini mutlulukla açan esnaf ve sanatkarların Ahilik Kültürü Haftası’nı kutlayarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm yurtta bir bayram havasında geçen bu güzel haftanın tüm ülkemiz için mutlulukla geçmesini diliyorum. Güçlü esnaf demek güçlü ülke demektir. Geçmişten aldığımız emaneti en iyi şekilde aktarmak bizim görevimizdir. Bu inançla üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz.”
TÜREL: “AHİ EVRAN MEYDANI ÖNEMLİ”
Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ise yeni yapılan Ahi Evran Meydanı’nda düzenlenen törenin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını söyledi. Esnafın artık kendisine ait bir meydanının olduğunu söyleyen Türel, Kaleiçi’nde de Valilik ile birlikte esnafın yararına olacak çalışmalara girdiklerini kaydederek, “Büyükşehir esnafıyla gelişir, bereketlenir, o yüzden bu yatırımları yapıyoruz. Şarampol Caddesi’ni de tamamladık diyebiliriz. Ali Çetindeka Caddesi’nde de düzenlemelere gideceğiz” dedi. Ahilik törenlerinin turistik bir etkinliğe dönüşmesi gerektiğini belirten Türel, konuşmasını söyle sürdürdü: “Bu etkinliklere esnaf da katılmalı ve destek verilmeli. Her şey devlet, oda ve belediyeden beklenilmemesi gerek. Esnafın çabasının olması gerekiyor. Ticaret ahlakı kuvvetli olmayan yerde ticaret gelişmez. Kalite ve fiyat dengesine herkes dikkat etmelidir. Turiste ayrı, yerli ayrı olmamalıdır”
“AHİLİK MEDENİYET DEĞERİMİZ”
Vali Münir Karaloğlu, ahiliğin ticaret ve üretime ahlaki değerler kattığını söyleyerek, "Ahilik sistemi, insanımızın özünde var. Ahi Evran Hz.'leri bu toprakları Türk ve İslam kültürüyle ilk mayalayanların başında gelir. Bu toprakların kıyamete kadar Türk ve İslam toprağı kalması için verilen büyük mücadelenin öncülerinden birisidir. Ahi Evran'dan bu güne taşıdığımız değerler bizim olan öz değerlerimizdir. Medeniyet değerlerimiz aynı şekilde devam ediyor. O günden bu güne verdiğimiz belgelerin ismi değişmiş olabilir. Ama anlamı değişmemiştir. Ahi Evran ne diyordu; 'Eline, beline, diline sahip ol'. Bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Çalışacaksın, aldatmayacaksın, cimri olmayacaksın israf etmeyeceksin diyordu. Bugün de aynı değerlere sahibiz" dedi.
Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise yaptığı konuşmada bu anlamalı etkinlikte bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, Ahi Baba Adlıhan Dere ve tüm teşkilatın Ahilik Kültürü Haftası Programı kutladı. Ahi Evran Meydanı’nın Antalya’ya yakıştığını vurgulayan Aydın, “Güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti şuanda varsa bu Ahilik Kültürü sayesinde vardır. Ülkenin zor günlerinde esnafımız her zaman yanımızda olmuştur. Bu vesileyle tüm teşkilata teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından, “Yılın Ahisi” seçilen ve 48 yıldır soba imalatçısı olan Elmalı Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyesi Fevzi Aykut’a, Ahilik kaftanı Vali Münir Karaloğlu ve AESOB Başkanı Adlıhan Dere tarafından giydirildi. Yılın Ahi kalfaları ile çıraklarına ise diğer protokol üyeleri tarafından da plaket verildi. Hediye ve plaket töreni sonrası oynanan ‘Şet Kuşatma’ gösterisi ardından Ahi Evran Meydanı’nda ikram edilen etli pilav ve ayran ile Ahilik Haftası Kutlama Programı sona erdi.
VALİ KARALOĞLU DA AHİLİK KAFTANI GİYDİ
Ahilik Meydanı’ndaki Ahilik Haftası Kutlamaları etli pilav-ayran ikramıyla sona ererken, kutlamalar Vali Münir Karaloğlu’nun Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı Oda başkanlarını Antalya Hükümet Konağında kabulüyle devam etti. Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Adlıhan Dere’nin yanı sıra oda başkanlarının katılımıyla gerçekleşen ve Vali Münir Karaloğlu’na Ahilik Kaftanı’nın giydirildiği ziyarette, oda başkanlarıyla tek tek tanışan ve sohbet etti. Vali Karaloğlu burada yaptığı açıklamada, “Esnaf toplumun önemli bir unsuru… Son dönemde hükümetimiz esnafın durumunu rahatlatacak çok önemli tedbirler aldı. Geçtiğimiz yıl ekonomi pekiyi değildi. Esnaflarımızdan çok şikâyet geliyordu. Hamdolsun, esnafımızdan hiç şikâyet gelmedi. Bu yıl durum çok iyi, inşallah daha iyi olacak” dedi. Antalya’da turizmin ana taşıyıcı sektörü olduğuna da değinen Vali Karaloğlu, “Turizm iyiyse, bütün sektörler iyi oluyor. Esnaf mutluysa tüm toplum mutlu oluyor. Bu anlamda, 2017 2016’ya göre çok daha iyi. İnşallah, yılsonunda turizmde 10 milyon hedefimizi aşacağız. İşler çok daha iyi olacak.” şeklinde konuştu. Esnafın önemli bir taşıyıcı unsur olduğuna da dikkat çeken Vali Karaloğlu, “Esnafların kültürel değerlerimizi dünden bugüne, bugünden yarınlara taşıyor. Bu açıdan ahilik kültürü çok önemli. Ahilik Haftamız kutlu olsun” şeklinde konuştu.
AESOB’DAN TÜREL’E ZİYARET
AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve beraberinde oda başkanları, Vali Münir Karaloğlu’nun ziyaretinin ardından Ahilik Kültürü Haftası geleneği olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i makamında ziyaret etti. Esnafın Ahilik Haftası'nı kutlayan Başkan Türel, Ahilik kültürü ve ahlakının esnafa çok iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in sözde değil özde esnaf dostu olduğuna dikkat çeken AESOB Başkanı Adlıhan Dere de, Demirciler Çarşısı içerisindeki Soba Müzesi'ni kendilerine devir ettiğini hatırlattı. Dere, "Bize devredilmeden önce Soba Müzesi'ni ayda 8 kişi ziyaret etmezken, 8 çalışanı vardı. Başkanımız, Soba Müzesi'ni, şu anda kullandığımız Ahi Evran Müzesi, esnaf irtibat bürosunu ve 6 dükkanı bize bedelsiz devretti. Şimdi de Ahi Evran'ın arkasındaki sokağa sahaflar çarşısı, antikacı çarşısı, ayakkabı imalatı ve tamiratı yapan esnafı getirerek orada güzel bir konsept oluşturuyor. Doğu Garajı Projesi, Nekropol Çarşısı Ali Çetinkaya ve Şarampol Cadde düzenlemeleri, Balbey Projesi ile kent merkezi cazibe alanı haline gelecek. Bundan en çok esnaf yararlanacak. Kendisi de 2014 te aday olduğunda 'Bu turist bu çarşıya gelecek bu dükkana girecek' dedi ve yapmış olduğu çalışmalarla bunu ispatladı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma, yönetimim ve tüm esnaf sanatkarlarımız adına teşekkür ediyorum." Adlıhan Dere, Başkan Türel'e esnafa desteklerinden ve hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.
 
Bu haber 10202 kere görüntülenmiştir.
Sep 18 2017 12:00AM