ESNAF ÇALIŞTAYI ESNAF VE BÜROKRATLARI BİR ARAYA GETİRDİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) işbirliği ile Hotel Su’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen ‘Esnaf Çalıştayı’ düzenlendi. Esnaf ve sanatkârların Büyükşehir Belediyesi’nden beklentileri, sorunları ve çözüm yollarının tartışıldığı çalıştaya Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, belediye bürokratları, oda başkanları ve oda genel sekreterleri katıldı.
 
Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) işbirliği ile  bu yıl ikincisi düzenlenen Esnaf Çalıştay’ı Hotel Su’da yapıldı. Çalıştay’a Büyükşehir  Belediye Başkanı Menderes Türel, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, oda başkanları, esnaf odaları temsilcileri, belediye bürokratları katıldı.  Açılış konuşmasını yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya’daki esnaf ve sanatkârların sorunlarının masaya yatırıldığı Esnaf Çalıştayı’na katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmalarına başladı. AESOB Başkanı olarak göreve geldiği ilk günden itibaren birliğimize bağlı esnaflara en iyi hizmeti sunmanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Dere; “Antalyamız için son derece şanslı bir dönemde odalar birliği başkanlığını yürütmekte olduğumu belirtmek isterim. Her zaman esnafımızın derdiyle dertlenen esnafımızın yanında olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ve Antalyamızın gururu bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu‘nun varlığı son yıllarda Antalya’mızın siyasi anlamda Ankara’da güçlü bir şekilde temsil edilmesinin önünü açmıştır” dedi.
 
DERE: “TURİST ÇARŞIYA İNİYOR”
Konuşmasında ayrıca, Antalya’nın marka değerini her geçen gün yukarıya taşıyan, Antalya’ya gelen milyonlarca turisti şehir merkezine çekerek projelere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkür eden Dere, “Göreve geldiğiniz günden bugüne yaptığınız hizmetler ile Antalya’mızın gelişimine, yenilenmesine ve dünya kenti olması yolunda kazandırılan yatırımlara imzanızı attınız, atmaya da devam ediyorsunuz. Dev projeler ile Antalya’yı Dünya’da tanınan marka bir şehir haline getirmeye yeni projeleriniz ile devam ediyorsunuz. Her zaman Esnafımızın kazancının artması için, iş sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız için ekmeğinde, aşında, kazancından bu projelerin içinde saklı olduğunu her fırsatta dile getirdiniz. Bizler Antalyamıza kazandırılacak Konyaaltı Sahil projesi, Beach Park projesi, Boğaçayı, kurvaziyer liman, yat limanı, film platoları, üçüncü ve dördüncü tramvay hatları, Antalyamızın en büyüğü olacak cami projesi Yeni Modern Hal’ler kent meydanı düzenlemeleri, Antalyamıza ulaşımı kolaylaştıracak raylı sistem hatları, duble yollar ve tüneller Batı Antalya’ya yapılacak 3.havaalanı gibi yatımların kazandırılmasında sizin yoğun gayretinizin, emeğinizin, hayallerinizin ve bu yatırımlarla Antalya’ya esnafımıza neler kazandıracağınızın farkındayız. Tüm bu çalışmaları, projeleri hayata geçirirken başta çok sevdiğiniz Antalyamızın vizyonunu ekonomisini ve esnafımızı düşündüğünüzü çok iyi biliyoruz. Gece gündüz demeden çalışan belediyemiz ile her zaman sözde değil özde esnaf dostu oldunuz ve olmaya da devam ediyorsunuz. Sizlerin azimli çalışmalarıyla, Antalyamıza kazandırdıklarınızla, esnafımıza olan yakınlığınızla tüm Antalyalı hemşerilerimiz ve esnafımız aslan yatağında aslanın yattığını eminim ki görüyordur. ‘Turist çarşıya gelecek ve bu dükkâna girecek’ diyerek Şarampol Caddesi, Ali Çetinkaya Caddesi, Meydan Kavşağına kadar yapılan cadde ve çevre düzenlemeleri, Doğu Garajı Nekropol projesi, ikinci Kaleiçimiz olacak Balbey Mahallemiz, Kale kapısı ve kale içindeki düzenlemeler. Cumhuriyet Meydanı ve tophanenin yenilenme projesiyle Antalya merkezimizi bir birine bağlı bir bütün halinde getirerek bu sözünüzün ne kadar arkasında olduğunuzu göstererek ‘turist bu çarşıya neden gelecek?’ diye soran herkese gereken cevabı en iyi şekilde verdiniz. Bugün bunu bu bölgede çalışan esnafımız başta olmak üzere hepimiz yaşayarak gördük görmeye ve devam edeceğiz” dedi.
 
DOSYA SUNUMLARI ESNAF İÇİN
AESOB Başkanı Dere, gerek Ankara’daki toplantılarda, gerekse Antalya’ya gelen bakanlara esnafın sorunlarını anlatmanın etkili olduğunu ve çabalarının sonuç bulduğunu belirterek, esnaflardan aldıkları taleplerin asla havada kalmadığını, ulaşması gereken noktaya en hızlı şekilde ulaştığını vurguladı. Dere konuşmasına şöyle devam etti; “Siz değerli esnaflarımızın sorunlarına hızlı bir şekilde çözüm buluyorsak bunun en önemli nedeni Antalyamızın böylesi kıymetli eller tarafından yönetiliyor olması ve Cumhurbaşkanımızın şehrimize duyduğu bu özel alakadır. Antalyamız son yıllarda en fazla hükümet yatırımlarını alan ve dev yatırımlar için önü açılan şehirlerimizin başında geliyor. Bu ayrıcalığı yaşayan Antalyalı hemşerilerimizle birlikte Antalya esnafımızında bu ayrıcalığı yaşadığına inanıyorum. Tarımın ve turizmin lokomotif şehri olan Antalyamıza hemen hemen her gün farklı bir bakanımız teşrif etmekte Antalyamızın talepleriyle yakından ilgilenmektedir. Bu talepler arasında bizler de sizler adına raporladığımız talep ve sorunlarınızı, çözüm yollarımızı gerek Antalyamız da gerekirse Ankara’da birinci elden bakanlarımıza teslim ettik. Esnafımızın önünü açacak teşvikler ve imkânları talep ettik. Taleplerimiz hükümetimiz sayesinde karşılığını buldu.”
 
ANTİKACILAR, SAHAFLAR VE AYAKKABICILAR TAŞINIYOR
Dere, Antalya’da tüm bu yenilenmeyi ve dönüşümü gerçekleştirirken geçmişi, tarihi ve kültürü unutmadıklarını belirterek, Ahilik kültürünün yaşam noktalarından biri olan Tarihi Demirciler İçi Çarşısı’nın Başkan Türel sayesinde 10 yıllığına ücretsiz olarak AESOB’a devredildiğini hatırlatarak, “Devir işlemlerinin hemen ardından kolları sıvayarak tarihi çarşımızda Ahilik kültürünün anlatılacağı kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin sergilendiği Ahi Evran Müzesi Kültür ve Sanat Galerimizi, esnafımızın hızlı ulaşım sağlayacağı Esnaf Sicil İrtibat büromuzu, Ahilik meydan ve anıtımızı geniş bir katılımla gerçekleşen törende coşku ve heyecan içerisinde açtık ve hemşerilerimizin hizmetine sunduk. Birliğimize devredilen tarihi Sobacılar çarşımızda yer alan kulede Antalyamızın meşhur bir kahve firmasına kiralanarak birliğimize gelir getirmeye başlamıştır. Birliğimizin Büyükşehir Belediyemizden devirleri bunlarla kalmadı. Yine Menderes Başkanımızın sözünü verdiği Antikacılar, Sahaflar Çarşısı ve Ayakkabı tamircileri dükkânlarının devri Büyükşehir belediyemizden birliğimize önümüzdeki günlerde sağlanacak. Bu devirlerle birlikte gerçekleştireceğimiz yeni düzenlemelerle Antalya merkezimiz tam bir cazibe alanı haline gelecek. Tıpkı Avrupa şehirlerinde olduğu gibi çarşı merkezimize gelen hemşerilerimiz ve turistler tüm esnafımızın dükkânı önünden geçebilecek bir bütün halinde kopmalar olmadan merkezde alışverişlerini yapabileceklerdir” dedi. Antalya’nın Menderes Türel gibi şehrin kimliğini tanıyan, koruyan ve esnafını düşünen bir belediye başkanına sahip olduğu için çok şanslı olduğunu dile getiren Dere, belediyenin, esnaf odalarına verdiği destek sonucu birçok ilki gerçekleştirdiğine vurgu yaparak; “Kasaplar Odamızla, Servisciler Odamızla, Otobüsçüler Odamızla, Şoförler Odamız ve tüm odalarımızla sürekli istişare halinde olan belediyemiz bir değişiklik gerçekleşeceğinde UKAME’de Meclis’te nerede olursa olsun odalarımıza her zaman öncelik tanıyor. Bildiğiniz üzere birçok ilçemize kazandırılan otobüs terminalleri mezbahaneler gibi birçok yeni tesis bu çalışmalar sonucu hızlı bir şekilde hayata geçiyor. Böylelikle Antalya her zaman olduğu gibi ilkleri yaşıyor yaşamaya da sizlerle birlikte devam edecek. İnşallah daha birçok alanda başkanımızla çalışmalarımızın devam edeceğine ve siz değerli esnafımızı memnun edecek çalışmalara başkanımızla birlikte imza atacağımıza bu çalıştayımızdan da Antalyamız için hayırlı kararlar çıkacağına inanıyorum. Sayın Başkanımız Menderes Türel’e, belediyemiz bürokratlarına ve Büyükşehir Belediyesi Meclisine şahsım ve teşkilatım adına sonsuz teşekkürlerimi sunar, bu çalıştayın Antalya’mıza ve esnafımıza hayırlı olmasını dilerim” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
TÜREL: “OMUZ OMUZA AŞILMAYACAK ENGEL YOKTUR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu toplantıların geleneksel hale geleceğini çünkü toplantılarda kendi yol haritalarını esnafla birlikte belirlediklerini ve birlikte yönetme adına bir gayret gösterdiklerine dikkat çekti. Esnaf temsilcilerine ‘Antalya’yı birlikte yönetmeye talibiz ve bunun gereğini yerine getiriyoruz’ diye seslenen Başkan Türel, “Buna en güzel örnek de bu çalıştaydır. Toplantılar son derece faydalı oluyor. Arkadaşlarımızı sektör sektör ilgili bürokratlarımızla karşı karşıya getiriyor sorunlara kısa sürede çözümler buluyoruz” dedi. Antalya’nın geçmişini, bugününü ve geleceğini değerlendiren Başkan Türel, her projeyi yol arkadaşı olarak gördüğü esnafın daha çok kazanması için yaptıklarını belirterek birlik ve beraberlik mesajı verdi. Esnafın bir şehrin kültürü, kimliği ve ruhunun en önemli unsuru olduğunu belirten Başkan Türel, “Bir şehri o şehrin esnafı geliştirir. Esnaf şehre canlılık verir, ruh verir. Caddeler, dükkanlar, mağazalar, lokantalar kapalı olsa o şehir çöle döner. Bir şehirde turizm ve ticaret esnafların becerisi ile esnafların gayreti ile gelişir. Antalya geçmişte bir tarım şehriydi. Ticaret, 1990’lardan itibaren biraz da turizm ve şehrin gelişmesiyle birlikte canlandı. Fakat sonradan turizmde ‘her şey dahil’ sistemi geldi. Otellerimiz 5 yıldızlı oldu. Ben de ATSO başkanıydım. 2000 öncesinde diyordum ki oteller 5 yıldız ama çevre tek yıldız. Şimdi yaptıklarımızla artık turizmciler de bunu teyit ediyor. Antalya’mız otelleri 5 yıldız ama çevremiz 3 yıldız hale geldi. Antalya’nın çevresini de 5 yıldız yapacağız. Bugün Kadınlar Plajı çok eleştirildi ama 5 yıldızlı bir tatil köyü gibi hizmet veriyor. Balık çarşımız aynı şekilde. Fiyatlar, esnafın hizmet verdiği vatandaşın kesesine uygun. Aynısını Atatürk Parkı’nın içerisinde bir sosyal tesiste gerçekleştirdik. Örneğin Tünektepe, hem kaliteli hizmet sunuyor, hem de uygun fiyat sağlıyor. Böylelikle 5 yıldız kalitesini vatandaşın bütçesine uygun bir şekilde vermeye çalışıyoruz. Tüm bu projeleri hayata geçirirken, esnafımız, odalarımız ve birliğimiz ile omuz omuza olduğumuz sürece açamayacağımız engel yoktur” şeklinde konuştu.
 
BİZ YOL ARKADAŞIYIZ
Antalya’da imza atmış olduğu projelerden bahseden Türel, “Cumhuriyet Meydanı’nın adı vardı kendi yoktu. Yol geçiyordu yanından Kalekapısı’na doğru o yolla Cumhuriyet Meydanı küçücük bir halde törenlerde ancak kullanılan bir meydandı. Şimdi adına yakışır hale getirdik, daha da büyüttük. Doğu Garajı’nda Tarihi Nekropol Projesi, Kültür Merkezi Projesi, Festival Çarşısı gerçekten kırık dökük ve atık alanlardı. Tur otobüsleri şehir merkezine girmezdi ama bugün Hükümet Konağı altındaki otopark bugün esnafımıza hizmet veriyor. Esnafımızın bir kısmı büyüdü gelişti, onların dışında Türkiye markası haline gelenler de oldu.. Demirciler Çarşısı’nın halini biliyorsunuz. Şimdi Esnaf Odalarımızla birlikte yaşanabilir bir noktaya doğru gidiyor. Orayı Antalya esnafının merkezi haline getireceğiz. El sanatları standlarına ve sahaflara tahsis edilecek. Demirciler İçi daha da güçlenecek. Bunu AESOB ile birlikte yapacağız. Tabi ki o desteği ben esnaf odalarına vereceğim” diyerek her zaman esnafın yanında ve AESOB ile yol arkadaşı olduğunu dile getirdi.
 
PROJELER ESNAFA DA İYİ GELECEK
En önemli projelerinin başında, sosyal projeler geldiğini ardından esnafa dönük projeleri önemsediğini anlatan Başkan Türel, “Cumhuriyet Meydanı, Şarampol Caddesi, Ali Çetinkaya Caddesi, Doğu Garajı Projesi, Kent Müzesi Projesi, Demirciler Çarşısı, 2000 Plazanın karşısında ilk kez yapılan mekanik katlı otopark, hepsi Antalya ticareti gelişsin, esnaf kazansın, ticaretin bereketi artsın, işsiz kalmasın, yoksul kalmasın diye yapılan çalışmalar. Konyaaltı Sahil Projesi, Boğaçayı Projesi, Kruvaziyer  Liman Projesi, turist şehrin içine gelsin diye yapılıyor. Ancak tüm bu yaptığımız çalışmaları itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Hayatları boyunca bir tek dikili ağaçları, bir çeşmesi olmayanlar hiç bir şey yapmadıkları için yapılanları itibarsızlaştırmaya çalışmışlar. Ben Kruvaziyer Limanı niye yapıyorum. Esnaf zenginleşsin diye yapıyorum. Dünyanın en zengin turist grubu bu gemilerle geziyor. Bunların yanaşacağı bir liman yapmazsan sen o zengin turisti nasıl getirip esnafa katkı sağlayacaksın. Hemen aynı kafalar itibarsızlaştırmaya çalıştı; Liman yapıyor, sahilleri kapatıyor dedi. Ya arkadaş ben bu limanı Saklıkent’te dağın başına mı yapacağım. Liman deniz kenarına yapılır. Çamur at izi kalsın. Biraz dünyayı görün öğrenin. Gidin Barcelona’ya bir bakın. Şehrin göbeğinde Kruvaziyer Limanı var. Onların La Gamba diye bir caddesi var çok meşhur. Oradan yürüyerek denize doğru indiğinde karşına Kruvaziyer Liman çıkıyor. Barcelona’da Akdeniz’in en önemli kruz merkezi. Şehrin merkezinde 7 tane, 1 tane de değil. Biz daha bir taneyi yeni yapmaya çalışıyoruz. 7 tane kruvaziyer liman yan yana. Turist iniyor, yürüyerek şehrin merkezine gidiyor. Ve müthiş bir turist yoğunluğu. Dünyanın her yerinde yenilik yapılıyor. Bu hizmetlerin hiçbirini ben yapmıyorum, geçmişte bunu başaramadık hep bencilik öne çıkıyor. Birbirimize destek olursak bunlar ortaya çıkıyor. Bu ahengi bu uyumu sağladık Cumhurbaşkanımızla, Başbakanımızla, başta Dışişleri Bakanımız bakanlarımız ve hükümetimizle. Ankara bürokrasisiyle yerel bürokrasiyle zorlanıyoruz ama netice alıyoruz eskiden alınamıyordu. Odalarımızla, STK’larla hep beraber duruyoruz omuz omuza durunca aşılmayacak engel kalmıyor” dedi. Antalya’nın turizmde geçen yıl badire atlattığını belirten Başkan Türel, “Ama bu sene gelen turist sayısında %60 artış oldu. Hükümetimiz hem turizme hem esnafa büyük destekler verdi. Siz söylediniz hükümet yaptı. Siz söylediniz biz yaptık. Biz olmayı başarıyoruz dediğimiz budur. Artık önümüzdeki yıla çok daha ümitle bakıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
Başkan Türel’in konuşmasının ardından, AESOB Başkanı Dere katılımlarından dolayı Esnaf Dostu Büyükşehir Belediye Başkanı Türel’e Antalya’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkara göstermiş olduğu yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek, Antalya’nın tarihi ve kültürel yerlerinin siluetinin bulunduğu plaket takdim etti. Çalıştayın ikinci oturumunda ise AESOB Başkanı Dere ve Büyükşehir Belediye Başkanı Türel oda başkanlarının sorularını yanıtlandırarak istişarelerde bulundu. Daha sonra katılımcılar Ulaşım, Alt Yapı ve Diğer Hizmetler ana başlıkları altında gruba ayrıldı. Oda başkanları ve temsilcileri, Büyükşehir Belediyesinin ilgili bürokratları ile bir araya gelerek sorunları ve beklentileri için çözüm önerilerini tartıştı. Esnaf ve sanatkarı temsil eden oda başkanları ve temsilcileri, Büyükşehir Belediye’sinin genel sekreterleri, genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları ile Antalya ve Antalya esnafı için sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için her konuyu tek tek ele alarak en yakın zamanda çözüm sözü aldı.
 
Bu haber 9114 kere görüntülenmiştir.
Dec 9 2017 12:00AM