DERE, “İş Gücünün Niteliği Arttırılmalı”
Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Proje Toplantısı gerçekleştirildi.
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işbirliğinde Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Proje Toplantısı (KİDEP) , Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) toplantı salonunda gerçekleştirildi. AESOB Başkanı Adlıhan Dere, SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü, SGK İl Müdürü Nejat Deniz, SGK İl Müdür Yardımcısı Ayhan Yıldız, SGK Denetmeni Okan Ayaz ve SGK Uzmanı Enver Güleryüz’ün katılımlarıyla düzenlenen toplantıda bilgilendirme sunumlarının ardından esnaf ve sanatkarların soruları yanıtlandı.
Sosyal güvencenin önemine dikkat çekilen, çok sayıda esnaf ve oda başkanının katıldığı toplantının açılışında konuşan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, istihdam ve nitelikli iş gücünün en temel meseleler arasında yer aldığını belirtti.
 
“İş Gücünün Niteliği Arttırılmalı”
 
Küresel rekabette iş gücü niteliğinin oldukça önemli olduğunun altını çizen AESOB Başkanı Dere, “Mali ve teknolojik alt yapı günümüzde rekabet için yeterli olmamakta ve iş gücünün niteliği ön plana çıkmaktadır. Bir ülkenin ekonomik yapılanmasında beyaz yakalı çalışanlar kadar mavi yakalı çalışanlar da çok önemlidir. Ülkemizde kayıt dışı istihdamı etkileyen en büyük problem işsizliktir. İşsizlik probleminin temelimde ise mesleksizlik yer almaktadır. 'Ne iş olsa yaparım' devrinin tamamlanması için mücadele etmeli ve bunu da kararlılıkla sürdürmeliyiz. Belgeli işçilerin tesis edilmesiyle kayıt dışı istihdam mücadelesinde sonuç alınabilir. Kayıt dışı ile mücadelede sadece yasal düzenlemelerle değil, esnaflarımızın da bilince sahip olması zorunluluktur.” dedi.
 
“İstihdamda İkinciyiz”
 
Küresel ölçekte yaşanan krizlerle beraber en gelişmiş ülkelerde dahi işsizlik sorununun yaşandığını vurgulayan AESOB Başkanı Dere, “Küresel ekonomik krize rağmen son dönemde alınan reform niteliğindeki tedbirlerle ekonomimiz büyümeye devam etmektedir. O nedenle krizden en az etkilenen ülkelerin başında gelmekteyiz. Bu tedbirler sayesinde iş gücüne katılım oranı her yıl artmış, kayıt dışı istihdam oranı düşmüştür. Antalya'da tarım ve ticaretten sonra turizmin de istihdam oluşturduğunu görüyoruz. Farklı illerden gelen insanların turizm sektöründe çalıştığını görüyoruz. Bundan dolayı şehrimiz işsizlikle mücadele eden bir kent haline geldi. Cumhurbaşkanımızın başlattığı İstihdam Seferberliği’nde İstanbul'dan sonra Antalya ikinci olmuştu. İstihdam ülkemiz için her ne kadar önemliyse, bu istihdamın kayıt altına alınması o kadar önemlidir.” dedi.
 
“İşletme Bebek Gibidir”
 
Ülke genelinde 15 şehirde yürütülen KİDEP bilgilendirme toplantısında konuşmalarını gerçekleştiren SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü kuruluş aşamasındaki bir işletmeyi yeni doğan bir bebeğe benzeterek, “Çocuk büyütürken nasıl itina gösteriyorsak, işletme de öyledir. İşletme kurulacaksa devletin kanun ve kurallarıyla, işçinin hakkını ödemek suretiyle, alın teri kurumadan maaşını ve sigorta primini ödeyerek büyütüp yaşatmak zorundayız.” şeklinde konuştu.
 
“Tek Vücut Olup Büyüme Kaydettik”
 
Ülke ekonomisinin çöküşünü hedefleyenlere karşı dimdik durarak büyüme kaydedildiğini vurgulayan Süngü, “Dünyada en çok büyüyen ilk büyük ekonomi olduk, yüzde 11,1. Bazı çevreler devletimizin çöküşü, milletimizin iflasa sürüklenmesi ve işletmelerin kapanmasını beklerken sizler ve iş adamlarımızın, devletin kurum kuruluşlarıyla tek vücut olup başarılı bir performansa imza attık. İlk seferberlik başarılı sonuçlandı. İnsan zirveye çıkar ama orada kalmak çok daha önemlidir. Bir çalıştırıyorsak bir kişi daha kattığımızda ekonomimiz canlandırır. Bir şey olmaz demeyelim. Kayıt dışı çalıştırıyorsa imkanı yoksa önemli teşvik paketlerimiz var. Bir ayını esnafımız bir ayını devlet ödeyecektir. Bu kanunda yasal çalışmalar devam ediyor.” dedi.
 
“Sigortasız Çalıştırana Ceza”
 
Kayıt dışı istihdamın haksız rekabet ve haksız kazanca sebep olduğunun altını çizen Yakup Süngü,"Bir işçiyi 1 ay süreyle sigortasız çalıştırmanın cezası tespit edildiğinde 7 bin 776 TL, eğer yapılan takipte işçi 6 ay sigortasız çalıştırılmışsa işverenin ödeyeceği ceza 28 bin 844 TL'dir. Ayrıca bu işyerleri teşvikten de yararlanamamaktadır." dedi. Antalya SGK İl Müdürü Nejat Deniz, kayıtlı istihdamın öncelikli hedefleri olduğunu ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun konuyla alakalı yoğun çaba harcadığını belirtti. 2002 yılında yüzde 52,5 olan kayıt dışılığın yüzde 34'lere kadar indirildiğini vurgulayan Deniz, "Bugün 11 farklı teşvik uygulamamız devam ediyor. Biz Antalya İl Müdürlüğü olarak kentteki iş yerlerimize ve çalışan sigortalılarımıza yönelik 78 milyon 574 bin TL'lik istihdama yönelik teşvik veriyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlatılan Milli Seferberlik kapsamında, İlave istihdamda Antalya Türkiye ikincisi oldu. Bu da sizlerin sayesinde oldu. Antalya'daki sigortalı sayısı her geçen gün artıyor." dedi. Konuşmalar, SGK uzmanlarının bilgilendirme sunumları ve esnafların sorularının cevaplandırılması ile devam eden toplantının sonunda AESOB Başkanı Dere, SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Yakup Süngü’ye katkılarından dolayı plaket takdim etti.
 
Bu haber 9122 kere görüntülenmiştir.
Dec 18 2017 12:00AM