Ölçü Aletlerinizi Muayene Ettirmeyi Unutmayın
Ölçü ve ölçü aletleri muayenesinin unutulmaması için uyarıda bulunan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Ölçü aletlerinin periyodik muayene süresi iki yıl. Damga süresi dolan ölçü aletlerinin periyodik muayenelerini zamanında yaptırmayanlar 2 bin 100 lira ceza ödemek zorunda kalacak. 28 Şubat’a kadar beyanname vermeniz gerekli.” dedi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre, ölçü ve ölçü aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulmasının zorunlu olduğunu belirterek, damga süreleri dolan ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için beyanname verme süresinin 28 Şubat 2018 tarihinde sona erdiğini hatırlattı.
Ölçü aletlerine el konma ve ceza kesilmesine karşı esnafları uyaran ve detaylı bilgi veren AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “2 yıllık damga süresini doldurmuş uzunluk ölçleri, akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçüleri, 5 kg’a kadar hassas olmayan kütle ölçüleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler ile pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan, III. Ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri olanların ölçüler ve ayar yönünden bağlı bulundukları grup merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına müracaat etmeleri, maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar I. Ve II. sınıf hassas elektronik ve mekanik tartı aletleri, okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağımlı çalışabilme özelliğine sahip elektronik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan , III. Ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri olanların ise, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yetki almış yetkili muayene servislerine müracaat etmeleri gerekiyor.” dedi. 
Bu haber 6498 kere görüntülenmiştir.
Feb 16 2018 12:00AM