Antalya Esnafı Devletinin Yanında

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Dolar kurunda yaşanan ani dalgalanmalar nedeniyle gerçekleştirdiği açıklamada, Antalya esnaf ve sanatkarının her zaman olduğu gibi bugün de devletinin ve milletinin yanında olduğunu vurguladı.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Türkiye ekonomisine yönelik gerçekleştirilen yıpratma çabaları nedeniyle bir açıklama yaparak, “Bizler, Ahilik Kültürünü şiar edinmiş esnaf ve sanatkarlar olarak her zaman devletimizin ve milletimizin yanında yer aldık. Bayrağımızın inmemesi, vatanımızın bölünmemesi için elimizden ne geliyorsa yaptık ve bundan sonra da yapacağız. Son günlerde ülkemize, birlik ve beraberliğimize karşı gerçekleştirilen ekonomik yıpratma çabalarının farkındayız. Ve esnaf ve sanatkarlar olarak bugün de üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece, Türk ekonomisi ve Türk Lirası güven vermeye devam edecektir.” dedi.

“Bağımsızlığımızdan Taviz Vermedik, Vermeyiz.”  

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Türkiye’nin bağımsızlığına vurgu yaparak, “100 yıl önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığımızdan asla taviz vermeyeceğiz.  Antalya esnaf ve sanatkarları olarak Devletimizin, Milletimizin, Cumhurbaşkanımızın yanındayız. Son günlerdeki ekonomik verileri göz önünde bulundurduğumuzda ülkemize yönelik farklı hedeflerin olduğu gayet açıktır. Özellikle dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar bu durumun kanıtı niteliğindedir. Tabi bu ani artışlar esnaf ve sanatkarlarımızı da zor duruma sokuyor. Ancak bu durumun da üstesinden gelmek yine bizim elimizde. Bu süreçte yerli ve milli ürünlere yönelmek, ekonomik faaliyetlerimizi Türk Lirası üzerinden gerçekleştirmeye devam etmek, spekülatif haberlere itibar etmemek, panik havasına kapılmadan olağan yaşantımıza devam etmek hepimize yarar sağlayacaktır. İthal ürünler yerine yerli ve milli ürünlere yönelmek, üretim ve ihracata ağırlık vermek bu sürecin doğru yönetilmesinde oldukça önemli. Ayrıca döviz üzerinden kar elde ettiğini sananlar da büyük bir yanılgı içindedir. Ülke ekonomisi kötü bir sürece girerse döviz üzerinden elde edilen üç beş kuruş hiç kimseye fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle bir kez daha Türk Lirasına güvenilmesini ve tüm işlemlerin milli paramız üzerinden yapılmasını öneriyorum. Burada mülk sahiplerine de büyük bir görev düşüyor. Özellikle turizm bölgeleri başta olmak üzere dolar üzerinden kira anlaşması yapılan işyerleri sahiplerinin ve esnafımızın ortak bir noktada buluşarak kira anlaşmalarını Türk Lirası üzerinden yeniden düzenlemeleri gerekli. Aksi takdirde esnafımız dolar bazında olan kirasını ödeyemeyecek. Bu durum ise hiç kimseye bir fayda sağlamayacak. Dolayısıyla hiç kimse günübirlik fırsatçılık peşinde koşmamalı. Birlik ve beraberlik içinde bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkmalıyız.” dedi.

 

 

Bu haber 5328 kere görüntülenmiştir.
Aug 15 2018 12:00AM