1. Taksit Son Ödeme Tarihi 1 Ekim 2018

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, 7143 sayılı kanun kapsamında vergi affından faydalanarak borçlarını yapılandıran vatandaşların ilk taksitlerini ödemeleri için uyarılarda bulundu.

27 Ağustos 2018 tarihinde müracaatların sona erdiği yapılandırmada ilk taksitlerin son ödeme tarihi yaklaştı. Borçlarını yapılandıran vatandaşların, 1 Ekim 2018 Pazartesi gününe kadar ilk taksitlerini ödemeleri gerekiyor. Vergi affından faydalanan, ancak ödeme yapmayan mükelleflerin yapılandırmalarının bozulacağı bildirildi.

18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 Sayılı Kanun” çerçevesinde borçların yeniden yapılandırıldığını aktaran Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, ödemelerin zamanında yapılması için uyarılarda bulunarak, “Yapılandırma başvuru süresi içinde birçok vatandaşımız, esnaf ve sanatkarlarımız borçlarını yapılandırdı. Kanun kapsamında yapılandırılan bu borçların tamamının 1 Ekim 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde katsayı uygulanmayacak olup Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan %90 oranında ve idari para cezalarının aslından da %25 oranında indirim yapılacak. Peşin ödemeler ise, yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı veya faiz uygulanmadığından taksitli ödemeye göre daha avantajlı olmakta. Ancak bu imkanlardan yararlanmaya devam edebilmek için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla, 7143 sayılı Kanundan yararlanmaya devam etmek isteyen tüm vatandaşlarımızın, yapılandırılmış borçlarının tamamını peşin olarak ya da 1. taksitini 1 Ekim Pazartesi günü akşamına kadar mutlaka ödemeleri gerekli. Ödemenin yapılmaması halinde yasa gereği başvuru yapanların yapılandırmaları bozulacak. Bu nedenle, vatandaşlarımıza, esnaf ve sanatkarlarımıza ödeme sürelerini çok iyi takip etmelerini ve yoğunluk yaşanma riskine karşılık ödemelerini son günlere bırakmamalarını öneriyorum.” dedi.

 

Bu haber 11936 kere görüntülenmiştir.
Sep 27 2018 12:00AM