3. ESNAF ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen ‘Esnaf Çalıştayı’ Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Esnaf ve sanatkarların, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden beklentileri, sorunları ve çözüm yollarının tartışıldığı çalıştaya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, Belediye Bürokratları, Oda Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda Genel Sekreterleri katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliği ile  bu yıl üçüncüsü düzenlenen Esnaf Çalıştay’ı Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde yapıldı. 3. Esnaf Çalıştayına Antalya Büyükşehir  Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, Analya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Daire Başkanları, Birim Müdürleri ve Bürokratları ile Oda Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Oda Genel Sekreterleri katıldı.  Açılış konuşmasını yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya’daki esnaf ve sanatkarların taleplerinin masaya yatırıldığı 3. Esnaf Çalıştayına katılım sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasına başladı. AESOB Başkanı olarak göreve geldiği ilk günden itibaren Antalya’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara en iyi hizmeti sunmanın gayreti içerisinde olduğunu belirten AESOB Başkanı Adlıhan Dere konuşmasında, “Antalya Büyükşehir Belediyemiz ve Birliğimiz arasında güçlü bir diyalog, birlik ve beraberlik oluştu. Bu birlik neticesinde de tüm esnafımız kazandı ve kazanmaya da devam ediyor. Antalya’daki esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını masaya yatırdığımız, oda başkanlarımız ve yönetimlerini Antalya Büyükşehir Belediyemiz ile buluşturduğumuz, taleplerimize çözüm yolları arayacağımız çalıştayımız, siz değerli esnafımıza ve Antalyamıza bir kez daha hayırlı olsun” diyerek tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti.

“Esnaf Çalıştayı Her Yıl Verim Sağlıyor”

AESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, üçüncüsünü düzenledikleri Esnaf Çalıştayı’nın her yıl esnaf ve sanatkarlar için güzel ve hayırlı projelere vesile olduğunu belirterek, geçen yıl yapılan çalıştay sonucunda çözüme kavuşan projelere değindi. “Ulaşım sektöründe servisçi esnafımızla ilgili 14 ilçede yapılan düzenleme ile C plakalara tahdit getirildi ve esnafımıza çok önemli bir kazanç sağlandı. C plakası olmayan ilçelerimizde plaka ücretleri talebimiz üzerine yarıya indirildi. Büyükşehir Belediyesi Meclisi kararıyla otobüs, halk otobüs, minibüs ve Umum Servis Araçlarının devir işlemlerinde, birinci derece akraba ve varislerden alınacak olan hat devir ücretini kaldırarak, ulaştırma esnafımızı rahatlattık. Mezbahanemizin Antalya Kasaplar Odamıza devrini sağlayarak, kasap esnafımızın yüzünü güldürdük. Korkuteli Şoförler Odamıza, Korkuteli terminalinde verilen yazıhane ile hem esnafımıza hem de meslek odamıza önemli bir kazanç sağladık. Antalya Pansiyoncular Odamızın üyelerinin pansiyonlarında kullandıkları su ücretlerinde indirim yapılmasını sağlayarak, kazançlarını arttırdık” sözleriyle, yapılan çalışmalardan bahseden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, bu yıl yapılan çalıştayın da verimli geçmesi temennisinde bulundu.

“Turist Çarşıya İniyor”

Konuşmasında ayrıca, Antalya’nın marka değerini her geçen gün yukarıya taşıyan, Antalya’ya gelen milyonlarca turisti şehir merkezine çekecek projelere imza atan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e esnaf ile birlikte esnaf için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “2014 yılı seçim beyannamenizde ‘o turist bu çarşıya gelecek ve bu dükkana girecek’ demiştiniz. Şarampol ve Ali Çetinkaya Caddelerinde düzenlemeler yaparak hem esnafımız ile halkımızı sevindirdiniz hem de Antalyamıza yeni bir cazibe merkezi kazandırarak, bu sözünüzü de yerinize getirdiniz. Sadece Şarampol Caddesi’nde ve Ali Çetinkaya Caddesi’nde değil, Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar tüm Antalya’da esnafımızın kazancını artıracak projeler yapıyorsunuz. Demre Karlov Caddesi, Kemer Liman Caddesi, Manavgat ve Alanya’daki cadde güzelleştirmeleri ile esnafımıza destek veriyorsunuz. Caddeler güzelleşiyor ve halk o caddelere inerek bizim dükkanlarımızdan alışveriş yapıyorlar” dedi.

“2018 Yılında Esnaf Kazandı”

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, gerek Ankara’daki toplantılarda, gerekse Antalya’ya gelen Bakanlara esnafın taleplerini anlatmanın etkili olduğunu ve çabalarının sonuç bulduğunu belirterek, esnaflardan aldıkları taleplerin asla havada kalmadığını, ulaşması gereken noktaya en hızlı şekilde ulaştığını vurguladı. AESOB Başkanı Adlıhan Dere konuşmasına şöyle devam etti; “Demircileriçi Çarşısı ve Ahilik Meydanımızla beraber Doğu Garajı Bölgemizi de canlandırmaya devam ediyorsunuz. Antalya’nın tarihi değerlerinden biri olan Halk Pazarı ve Festival Çarşısı esnafını, Antalya’nın kalbinde, Doğu Garajı’nda yeni yerlerine kavuşturuyorsunuz. 2004 yılında modern bir merkeze dönüştürmek amacıyla yıkım kararı aldığınız, vizyon projelerinden sadece biri olan Doğu Garajı Projesi için, 2014 yılında göreve tekrar gelir gelmez esnafı mağdur etmemek adına kolları sıvadınız. Büyük bir hızla inşaatı devam eden ve yüzde 75 oranında tamamlanan ‘Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’ projesi kapsamında toplam 3 katta, 394 hak sahibi içerisinden çekilen kura ile 211 dükkanı esnafımıza vererek, esnaf dostu olduğunuzu, sözünüzde durduğunuzu bir kez daha gösterdiniz. Ayakkabıcılar çarşımızı modernleştirerek, Tarihi Demircileriçi Çarşımıza taşıdınız. 11 tane dükkanı, 17 Eylül 2018 ahilik haftası açılış programından sonra gerçekleştirdiğimiz tören ile ayakkabı tamirci esnafımıza teslim ettik. Devamında 16 tane sahaf tezgahı yaptırarak kira bedeli almadan birliğimize tahsis ettiniz. Biz de kura ile belirlediğimiz Kırtasiyeciler Odamızın üyesi olan esnafımıza yine kira bedeli almadan tezgahlarını teslim ettik. Bugün ayrıca Şans Oyunları ve Milli Piyangocular Esnaf Odası üyesi esnaflarımıza tek tip milli piyango stantlarını teslim ettik ve bu çalışma ile Türkiye’de bir ilke daha imza atarak, piyangocu esnafımıza yakışan stantlarımız ile yeni yılı karşılayacağız.”

AESOB’dan Tabela Kirliliği Ve Yabancı İsimler Önlemi

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Antalya’da tüm bu yenilenmeyi ve dönüşümü gerçekleştirirken geçmişi, tarihi ve kültürü unutmadıklarını vurgulayarak, “Cumhuriyet Meydanı yenilik çalışmaları, Kaleiçi’nde yapılan çalışmalar ve Uluslararası İdeal Kent Ödüllü Konyaaltı Sahili Antalya Yaşam Parkı Projesi ve son olarak Türkiye genelinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla milletimizin hizmetine sunulacak millet bahçelerini Antalyamıza kazandırdınız. Bugün artık her yönüyle canlılığını koruyan bir kent merkezine sahibiz. Bu çalışmaların yanında çalışmaları devam eden Batı Antalya Havaalanı, raylı sistem hatları, Kurvaziyer Liman Projesi, Boğaçayı Projesi, turizm bölgelerimize yönelik altyapı- arıtma tesisleri ile Antalyamıza ve esnafımıza en iyi hizmeti sunmaya devam ediyorsunuz. Tüm bu çalışmalar yatırımlar hayata geçerken özellikle Antalya Kent Merkezimizde yer alan esnafımızın bu değişme dönüşüme ayak uydurması son derece önemlidir. Özellikle tabela kirliliği ve tabelalarımızda kullandığımız dil konusunda bundan sonra daha hassas çalışarak, esnafımızın dükkanları için kullandığı isimleri yerli ve milli olması yönünde adımlar atacağız.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Esnaf Çalıştayımız Türkiye’ye Örnektir”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu toplantıların geleneksel hale geleceğini çünkü toplantılarda kendi yol haritalarını esnafla birlikte belirlediklerini ve birlikte yönetme adına bir gayret gösterdiklerine dikkat çekti. Esnaf temsilcilerine ‘Antalya’yı birlikte yönetmeye talibiz ve bunun gereğini yerine getiriyoruz’ diye seslenen Başkan Menderes Türel, “Hep söyledim. 2014 yılında henüz sizler bana yetkiyi vermeden önce ‘Antalya’yı birlikte yönetmeye talibiz’ diyerek yola çıkmıştım. Ve göreve başladığımız günden bu yana ‘birlikte yönetme anlayışının’ en güzel örneklerini sergiledik. Adlıhan Başkan uzun bir liste saydı samimiyetle itiraf edeyim birçoğunu ben bile unutmuşum. Esnafımızın sorunlarını çözümü noktasında o kadar çok işi beraber çözüp birlikte yönetmişiz ki bundan kazanan Antalya oldu. İşte bu çalıştay da birlikte bir şehri yönetme işbirliğinin en güzel örneğidir. Bu süreçte başta esnafımız olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarımızla, kanaat önderlerimizle,  toplumun her kesimi ile sık sık bir araya geldik. Yol haritamızı sizlerle birlikte belirledik, birlikte şekillendirdik” şeklinde konuştu.

“Biz Yol Arkadaşıyız”

Antalya’da imza atmış olduğu projelerden bahseden Başkan Menderes Türel, “Esnaf bir şehrin kimliği, hatta ve hatta şehrin ruhudur. Tarihi Demircileriçi Çarşısı’nda ayakkabıcı esnafımızı ve sahaflarımızı orada topluyoruz. Ve esnaf odalarımıza orada hizmet verme imkanı tanıyoruz. Neden çünkü bu şehrin ruhunu kimliğini kaybetmemek için. Geçmişimizden alacağımız ders ile geleceğimize daha güvenli ve emin adımlarla yürürüz. Bir şehri geliştiren, şehre canlılık veren esnaftır. O yüzden sizin dertlerinizle dertleniyoruz. Sizi en yakın çalışma arkadaşlarımız, yol göstericilerimiz olarak görüyoruz” diyerek her zaman esnafın yanında ve AESOB ile yol arkadaşı olduğunu dile getirdi.

Projeler Esnaf İle Büyüyecek

“Sizler bana ‘esnaf dostu’ belediye başkanı diyorsunuz. İnanın sizin bu yakıştırmanıza layık olmak kolay değil” diyen Başkan Menderes Türel, “2014 öncesinde ‘O turist bu dükkana girecek’ şeklinde iddialı bir sözümüz olmuştu.  Şimdi yaptığımız vizyon projelerle hamd olsun artık yavaş yavaş şehre turist akışında artış var. İstediğimiz gibi değil daha yapacaklarımız var. Kent Müzesi’ni yapıyoruz, Millet Bahçesi’ni açacağız, Balbey Projemiz var. Sobacılar Çarşısı’nda esnafımızın desteğiyle birlikte yaptığımız projeler şimdi Balbey ile taçlanacak. Cumhuriyet Meydanımız yapıldı ve bitti. Doğu Garajı esnafını yeniden geriye döndürüyoruz, Kültür Çarşı Merkezi, Nekropol, Ali Çetinkaya Caddesi, Şarampol Caddesi ve bunun gibi birçok proje sayesinde Antalya’nın kent merkezi muhteşem bir hale gelecek ve esnafımız kazanacak. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimiz birçok konuda sizlere önder olurken bizim çalışmalarımıza da adeta mihmandarlık yapıyor.  Ben hepinize başta birlik başkanı olmak üzere teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

“Türkiye Güzel, Antalya Esnafımızla Çok Güzel”

2023 hedeflerinin çok daha büyük olduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, “Antalya bambaşka yere gidecek. Biz artık Antalya’da metro, 3. havalimanı, hızlı tren, Alanya otobanı bunları gerçekleştireceğiz. Birlik olunca, bunları gerçekleştireceğiz. Bugün bu çalıştayın Antalya’nın gelişimine çok önemli katkılar sağlayacağın ifade temek istiyorum. Oturacağız ve yine yol haritamızı sizlerden gelene öneri eleştiri ve değerlendirmelerle belirleyeceğiz. Böylesine güzel bir Antalya’ya da böylesine güzel bir organizasyon yakışır. Türkiye güzel Antalya esnafımızla çok güzel.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuşmasının ardından, AESOB Başkanı Adlıhan Dere katılımlarından dolayı Esnaf Dostu Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e Antalya’da faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara göstermiş olduğu yakın ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti. Çalıştayın ikinci oturumunda ise AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Oda Başkanlarının sorularını yanıtlandırarak istişarelerde bulundu. Daha sonra katılımcılar Ulaşım, Alt Yapı-Yatırım ve Diğer Hizmetler ana başlıkları altında gruba ayrıldı. Oda Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri, Antalya Büyükşehir Belediyesinin ilgili bürokratları ile bir araya gelerek sorunları ve beklentileri için çözüm önerilerini tartıştı. Esnaf ve sanatkarı temsil eden Oda Başkanları ve Yönetimleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Bürokratları ile Antalya ve Antalya esnafı için sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için her konuyu tek tek ele alarak en yakın zamanda çözüm sözü aldı.

 

Bu haber 2673 kere görüntülenmiştir.
Nov 17 2018 12:00AM