Antalya Esnafları Toplantıda Buluştu

Antalya esnaf ve sanatkarları, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri 6. Bölge Birliği ev sahipliğinde Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Antalya Esnaf Buluşması Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ile 6. Bölge Birliği ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşolğu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.B.M.M. Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, T.B.M.M. Katibi Bayram Özçelik, Milletvekilleri Mustafa Köse, Atay Uslu, Yasin Uğur, Selahattin Behribey, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, DEİK Başkanı Nail Olpak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, TESKOMB Genel Başkanı Abdülkadir Akgül, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, 6. Bölge Birliği Başkanı Ahmet Tural, Federasyon, Birlik, Oda ve Kooperatif Başkanları, Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, esnaf ve sanatkarların katılımlarıyla Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Esnafımız ne kadar güçlü olursa Türkiye hedefine emin adımlarla gider”

Yaklaşık 2 bin esnaf ve sanatkarın katıldığı buluşmada konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, esnafı desteklemek için her şeyi yaptıklarını belirterek, “Esnafımız ne kadar güçlü olursa Türkiye hedefine emin adımlarla güçlü gider. Bugün uluslararası alanda dış politika ekonomik ilişkilerden sürdürülüyor. Dünyanın her yerinde varız. İnsanlara kalkınma yardımlarını ulaştırıyoruz. Yani başımızdaki sorunların çözümüne katkı sağlıyoruz. Her ülkeyle ilişkilerimizi bir üst seviyeye çıkarmak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu ticaretimize de ekonomizme de yansıdı. Sorunlar olabilir. Sizlere söylemek istediğim şudur; Bunlardan dolayı hiç rahatsız olmayın. Her şey kontrolümüz altındadır. Sorun varsa çaresi de vardır. Eğer bir yerde problem varsa onun da çözümü vardır.” dedi.

“Dürüst esnafımıza teşekkür ediyoruz.”

Antalya'nın hem ticaret hem tarım hem de turizmde lider şehir olduğunu söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak her zaman sahada olduklarını, esnafın kapısını çalarak “Ne ihtiyacınız var. Ne öneriniz var?” diye sorduklarını ifade etti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkarların ekonominin omurgası olduğuna dikkat çekerek, “Ahilik kültüründe sağlam mal, hilesiz iş ve ölçülü kar var. Ahi birlikleri bu kurallara uymayanları cezalandırır, pabucunu dama atarmış. Biz de Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız talimatlar doğrultusunda toplumda spekülasyonlar yaparak tüketicimize zarar veren, dürüst esnafımıza ve ticaret erbabımıza tahakküm kuran fırsatçılara fırsat vermiyoruz, denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bu denetimler esnasında dürüst esnafımız her zaman bizlerin yanında oldu. Esnafımıza teşekkür etmek istiyorum.” dedi. Esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi kullanımı yönünde imkan sunulduğunu, 11 bin liraya kadar vergi ödememe şansı getirildiğini, vergisini düzgün ödeyene ise yüzde 5 puan indirim getirildiğini hatırlatan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, teminat gösterirken taşınmaz malların yanında taşınır rehin sistemini getirdiklerini, bu sayede esnafın ufkunu açmış olduklarını belirterek esnaf ve sanatkarlara yönelik desteklerinin süreceğini aktardı.

“Benim yaptığım ve yapacağım her şey sizler içindir.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de, esnafların kendisi için önemli olduğunu dile getirerek, “Ben matbaacılık yaparak gazete çıkartarak genç yaşta ticaretin içinde olan kardeşinizim. Ticaret Sanayi Odası’nda ömrümü ekonomi için harcadım. Benim yaptığım ve yapacağım her şey sizler içindir. Her birinizden ayrı ayrı helallik istiyorum. 30 senedir derdimiz şehrimizin eski güzelliğine kavuşmasıdır" diye konuştu

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Ticaret Bakanı olarak ilk defa Antalya’ya gelip ilk önce esnafın evi olan Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a teşekkür ederek, “Esnaf sicil kaydında Türkiye 4’üncüsü olan Antalya Esnaf Odalar Birliğimiz 75 odası ve 80 bin esnaf sanatkarı ile büyük bir aile. Ve bu büyük aile esnafın sorunlarına çözüm üreten, yeni yasalarla esnafın elini güçlendiren, Antalya’ya da 500 milyon liranın üzerinde bir pay düşen kredi ve teşvikleriyle esnafa can suyu olan hükümetimize ve devletimize de esnafın derdiyle dertlendikleri için teşekkürü bir borç biliyoruz.” dedi.

“Antalyamız, turizmde dünyanın en önemli destinasyonlarından biri.”

Antalya’nın turizmdeki önemine dikkat çeken AESOB Başkanı ve TESK Yönetim Kurulu Üyesi Adlıhan Dere, “Antalyamız, turizmde dünyanın en önemli destinasyonlarından biri. 2018 yılında 13 milyon 600 bin turist ağırladık. Kısaca Antalya büyük hedeflere doğru adım adım ilerken ülkemizin 2023’te 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi için de gerekli yatırımlarını, hazırlıklarını yapmaktadır. Esnaf ve sanatkarımız da turizmin bir paydaşı olarak üzerine düşeni yapmaya çalışmaktadır. Tabii ki esnafımız turizm gelirlerinden hak ettiği payı alamamaktadır. Turizmin tabana yayılması, esnafın turizm gelirlerinden hak ettiği payı alabilmesi de inanıyorum ki el ele, birlik içinde yapılacak çalışmalarla sağlanacaktır. Esnaf ve sanatkarımızın sorunlarının çözüm noktasında Ticaret Bakanlığımız hızlı hareket ederek çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Şahsınızın biz esnafın dertlerini çok yakından bildiği gibi, bizler de bakanlığımızın ve hükümetimizin esnaf ve sanatkarın önünü açacak çok değerli çalışmalarını yakından takip ediyor, her biri için ayrı ayrı gönülden teşekkür ediyoruz. Esnafın derdiyle dertlenen Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun, esnafın hamisi Valimiz Münir Karaloğlu’nun, esnaf dostu Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’in ve tüm belediye başkanlarımızın en ufak sıkıntımızda bizlerin yanında olmalarının mutluluğunu yaşadığımızı bilmenizi istiyorum.” dedi.

 

Bu haber 13673 kere görüntülenmiştir.
Mar 9 2019 12:00AM