Ticaret Bakan Yardımcısı AESOB’da

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret etti.

Programları dolayısıyla Antalya’ya gelen Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ilk olarak  Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret etti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ı Birlik Yönetim, Denetim, Disiplin Kurulu Üyeleriyle birlikte karşılayarak Antalya esnaf ve sanatkarlarının talep ve sorunlarını iletti. AESOB Başkanı Adlıhan Dere, esnaflık ve ticaretin belirli kurallara bağlı olarak yapılması gerektiğini belirterek, “Esnaf ve sanatkarlar olarak bizler, esnaflığın ve ticaretin belirli kurallar çerçevesinde yapılmasını, esnaf ve sanatkarlarımızın yaşaması ve ayakta kalması için gerekli düzenlemelerin yapılması talep ediyoruz. Özellikle her şey dahil sistemi ve zincir marketler hem esnafımızı olumsuz yönde etkiliyor, hem de mahalle kültürümüzü yok ediyor. Bugün, sokak aralarına kadar giren ve her köşe başına açılan zincir marketler nedeniyle birçok esnafımız mağdur oluyor ve haksız rekabet koşullarında ayakta kalmaya çalışıyor. Bir kişiye ait, on binlerce şubesi olan zincir marketler karşısında esnaf ve sanatkarlarımız tek başlarına rekabet etmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla bizler çok fazla bir şey istemiyoruz, esnaf ve sanatkarlarımızı koruyucu düzenlemelerle ticaretin belirli kurallara sadık kalınarak yapılmasını istiyoruz. Sizi, içimizden biri olarak görüyoruz ve alanınızdaki tecrübeleriniz dolayısıyla bizleri çok iyi anladığınızı biliyoruz. Esnaf ve sanatkarlarımıza göstermiş olduğunuz yakın ilgileriniz için ayrıca teşekkür ediyoruz.” dedi.   

Bakanlık olarak esnaflığı oldukça önemsediklerini belirten ve 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yeni düzenlemelerin yapılacağını aktaran Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, “Hükümetimiz ve Bakanlığımız esnaflığı, esnaf ve sanatkarlarımızı çok önemsiyor. Esnaflarımızı, toplumumuzun ve ekonomimizin temeli olarak değerlendiriyoruz ve çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştiriyoruz. Her şey dahil sistemi ve zincir marketlerin haksız rekabete yol açtığının farkındayız, esnaflarımızdan bu yönde çok şikayet alıyoruz. 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yeni düzenlemeler yolda. Burada, zincir marketlere çeşitli kurallar ve şartlar getirmeyi planlıyoruz. Özellikle tekelleşme konusunda çok hassasız. Bir alanda tekelleşme meydana geliyorsa orada bir sorun var demektir ve bundan hem vatandaşımız hem de esnafımız olumsuz yönde etkilenir. Yine, online alışveriş ve e-ticaret alanında da yeni düzenlemeler yapılması planlanıyor. E-ticaret alanında yapılacak düzenlemelerle hem bu alanda faaliyet göstermek isteyenlere kolaylıklar tanınacak hem de dijital çağa ayak uydurmaya çalışan esnafımızın mağduriyetleri giderilecek. Özellikle turizm ve ticaret alanında Antalya’nın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla burada adaletli bir gelir dağılımı ve herkesin hak ettiği kazancı alabilmesi çok önemli. İnşallah karşılıklı gerçekleştirdiğimiz istişarelerle, ortak paydada buluşup, kimseyi mağdur etmeden, ülkemizin, milletimizin ve esnafımızın kazanması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’a Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne yaptığı ziyaret ve Antalya esnaf ve sanatkarlarına gösterdiği ilgilerinden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti.

 

 

Bu haber 7417 kere görüntülenmiştir.
Sep 27 2019 12:00AM