AHİLİK AHENKLE RESME DÖKÜLDÜ

AESOB VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AHİLİK CÖMERTLİK VE DÜRÜSTLÜK KONULU LİSELER ARASI RESİM YARIŞMASI DÜZENLEDİ

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğince düzenlenen, Ulusal Liseler Arası Ahilik Resim Yarışması Ödül Törenine Vali Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Oda Başkanları, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Bu Kültürün Bir Parçası Olmak Bizler İçin Büyük Bir Gurur Kaynağıdır

Her zaman eğitime, kültüre ve sanata geleneksel değerlerin yaşatılmasına önem ve öncelik verdiklerini ifade eden AESOB Başkanı Adlıhan Dere  “Geçmişimizin mirası olan ahilik geleceğimizin teminatıdır. Bu kültürün bir parçası olmak bizler için büyük bir gurur kaynağıdır. Ahilik geleneğine sahip çıkmamız, atalarımızın değerlerini yaşatmanın yanında, geçmişin tecrübelerinden yararlanıp özümüzü kavramamızı da sağlayacaktır. Eğitim ile esnafı buluşturan, her zaman esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olan Sayın Valimiz Ersin Yazıcı öncülüğünde başlatılan AHENK projesi kapsamında gerçekleştirilen bu güzel resim yarışmasını İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Baş Başa Değmeden Taş Yerinden Kalkmaz

Yarışmaya Türkiye genelinden 46 farklı ilden toplam 252 eser katıldığını açıklayan Başkan Dere; “AHENK Projesi kıyıda köşede kalmış eğitim sorunlarının izleri sürerek gün yüzüne çıkartıp toplumun her kesimine dokunarak çözümler üretmeyi felsefe edinmiştir. Adından da anlaşıldığı gibi devletin, eğitim kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek uyumlu bir çalışma izlemesiyle başarıya ulaşacaktır. Atalarımızın da söylediği gibi baş başa değmeden taş yerinden kalkmaz. Her şeyin başı eğitim, bu tarz eğitim ve projeler sayesinde esnafın hizmet kalitesi de artacaktır. Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak eğitime çok önem veriyoruz. Gençlerimizin sanatsal potansiyellerini ortaya çıkarmalarını sağlayacak, eğitimlerine katkıda bulunacak her türlü projede Esnaf Odalar Birliği olarak her zaman elimizden geleni yapacağımızı, desteklerimizi esirgemeyeceğimizi buradan belirtmek istiyorum. Bizim için her biri birbirinden değerli eserleri o temiz ve güzel duygularıyla bizlere gönderen tüm evlatlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Böyle güzel çalışmaların devamlılığını temenni ediyor, bilginin her daim yolumuza ışık olmasını diliyorum.” dedi.

Ahilik Bizim Kültürümüzün Özünde Var

Törende konuşan Vali Yazıcı; “Bu yarışma vesilesiyle ülkemizin dört bir köşesinden şehrimize gelen öğrenciler ve kıymetli öğretmenlerimiz, Antalyaya hoş geldiniz. Sevgili öğrenciler Hiçbir zaman dürüstlükten, insanlıktan, cömertlikten ödün vermeyeceğiz. Ben AHENK Projemiz kapsamında pek çok okula gidip öğretmen ve öğrencilerle sohbet ediyorum. Hem gençlerimiz hem öğretmenlerimiz herkesin dürüst olmasını istiyor ve insanlık devam ettiği sürece bu durum böyle olacak. Çünkü insanoğlu birbiriyle ilişki kurma mecburiyetindedir. Dolayısıyla Ahilik bizim kültürümüzün özünde var. Ben Adlıhan Dereyi, yönetimini ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzü böyle bir etkinliği düşünüp tasarladığı ve hayat verdikleri için tebrik ediyorum.” dedi.

Ahilik Kendi Kendini Denetleyen Bir Teşkilat

Türklerde, Ahilik kültürünün önemine vurgu yapan Vali Ersin Yazıcı; “Türkler olarak insana olan sevgimiz, saygımız ahilik ve ticarette vücut buluyor. Ahilik çok güzel bir gelenek olmanın yanında, kendi kendini denetleyen, bir hata olursa da kendi içinde tedbirini alan bir teşkilattır. Bu da Türklerin insana olan sevgisi ve saygısından kaynaklanıyor. Yazılı olmayan iş ahlakı, toplumsal ahlak, işinizle ilgili toplumun sizden beklediği kural ve kaidelerle yetişiyorsunuz. Ustalık kavramı da çok kıymetli, ondan öğrendiğinizi bir sonraki nesle aktarıyoruz. Her meslek gurubunun kendine has yazılı olmayan kuralları var. Anadolu’da bu kültür yaşamaya devam ediyor. Gelenekler ve görenekler milletimizin, devletimizin büyüklüğünün en büyük göstergesidir. Bu yüzden ahilikle ilgili tüm geleneksel yapıların devam etmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ulusal Liseler Arası Ahilik Resim Yarışması’nda birinci olan Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Menekşe Mısra Altaş, ikinci olan Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Rabia Dilay Başar, üçüncü olan Trabzon Of Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şeyma Kemhacıoğluna ödüllerini Vali Ersin Yazıcı takdim etti. İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er Özel Öğrenci Ödülünü Balıkesir Ayvalık Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Okan Güven Vurala AESOB Başkanı Adlıhan Dere ise Ahilik Özel Ödülünü İzmir Konak Şehit Ömer Halis Demir Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Meryem Gül Erele takdim etti. Ödül törenin ardından Vali Yazıcı, AESOB Başkanı Adlıhan Dere ve beraberindeki heyet ile birlikte resim sergisinin açılışını gerçekleştirerek öğrencilerin yarışmaya gönderdikleri eserleri inceledi. Her bir eserin çok güzel ve anlamlı olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı ve Başkan Adlıhan Dere katılan tüm öğrencileri tek tek tebrik edip başarılarının devamını diledi.