AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE ESNAFIN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE
ESNAFIN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere,  merkez ve ilçelerde gerçekleştirilen Oda Genel Kurullarında ve yaptığı esnaf ziyaretlerinde kendisine aktarılan esnaf sorunlarını ve taleplerini dile getirdi. Akaryakıt, doğalgaz ve elektrik faturalarına gelen zamlar neticesinde esnafların zorlandığını belirten Başkan Adlıhan Dere, yapmış olduğu Ankara gezilerinde yetkili merciler ile görüşerek esnafın sesi olmaya devam ediyor.

ESNAFIN SESİ OLMAMIZ GEREKİYOR

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, yapmış olduğu açıklamada; “Kamu personeli maaşlarındaki düzensizlik ile ilgili çalışmalar hazır gündeme alınmışken, esnafımızın da talepleri unutulmamalı. 4 Ekim 2000 Tarihinden önce oda ve vergi kaydı olup, BAĞ-KUR kaydı olmaması sebebiyle emekli olamayan binlerce esnafımız var. BAĞ-KUR mağduriyeti yaşayan bu esnaflarımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı tanınmalı. BAĞ-KUR ve SSK primlerinin yüksekliği makul seviyelere inmeli teşvikler ile kapsamı genişletilmeli. Emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekli olamayan esnaflar için BAĞ-KUR düzenlemesine gidilmesi sosyal güvenlik açısından anayasal bir haktır. Ayrıca 2000 yılından önce emekli olanlar ile sonrasında emekli olanların maaşlarında büyük fark var. Koşullar ve çalışma süreleri aynı olmasına rağmen maalesef ortada adaletsiz bir düzen var. Uzun süredir mecliste çıkması beklenen İntibak Yasası acilen çıkmalı ve esnafımızın sorunlarına çözüm yolları aranmalı.” Diyerek esnafın talep ve isteklerini aktardı.

 

“Özellikle ekonomik açıdan zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde esnafın sesi olmamız gerekiyor. Akaryakıt, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar karşısında esnaflarımız zorlanıyor. Bakkal, büfe, lokanta, pastane, kasap ve benzeri gibi unlu mamuller ile içinde gıda bulunduran, yiyecek – içecek ticareti yapan işletmelerimize,  kuaför, berber, güzellik salonları, kuyumcu, çiçekçi ve daha birçok esnafımıza 3 – 4 kat fazla elektrik faturaları gelmeye başladı. Artan elektrik faturaları sebebiyle girdi maliyetleri de yükseldi. Herkes bu zor durumla baş edebilmek için elektrikli aletlerin fişlerini çıkarıyor. Bu durum maalesef küçük esnafın iş yapamamasına yol açıyor. Sokaklarımızın güneşi esnaflarımızın ışıklarının sönmemesi için esnafımıza özel indirimli elektrik, doğalgaz ve akaryakıt tarifeleri uygulanmalı, uygulanan indirimler ve destekler maalesef yeterli değil daha da arttırılmalı.
28 Şubat 2022’de yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaparak; meskenlerde düşük tarife aylık 240 kW sınırına yükseltileceğini, ticarethane statüsündeki elektrik abonelerinin aylık 900 kW kullanımlarına kadar %25 indirim uygulanacağını belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımıza açıklamış olduğu bu indirim ve desteklerden dolayı şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Adlıhan Dere, açıklamasının devamında; “Esnafın en önemli maliyet kalemlerinden biri akaryakıt. Şoför, servisçi, otobüsçü, nakliyeci, taksici ve taşımacı esnafların akaryakıt fiyatları belini büküyor ve bu aslında tüm esnafları etkiliyor. Esnaflarımıza ticari akaryakıt sağlanmalı, akaryakıttan ÖTV alınmamalı, zorunlu köprü ve otoyol ücretleri azaltılmalı. Son dönemde güzellik salonlarında Botoks, dolgu, saç ekimi, lazer epilasyon, PRP vb. işlemlerin yapımında kullanılan birçok tıbbi cihazın kullanımı yasaklanarak, denetimler arttırıldı. Bu durum sonucunda birçok güzellik merkezi işletmeleri iş yapamayarak kapanma tehlikesi içerisine girdi ve binlerce esnaf mağdur oldu.” Dedi.

“Ayrıca gündemimizdeki ekonomik sıkıntılar esnafın üretim maliyeti üzerinde olumsuz etki yarattı. Un, yağ ve şekere son dönemde art arda gelen yüksek zamlar, ana malzemesi bu ürünler olan pastacılık sektörüne ağır darbe vurdu. Yaşanan bu sıkıntılara bir dur demek açısından pastacı ve tatlıcı esnaf fabrika fiyatlarından yararlanmalı çünkü şeker, un, yağ ve benzeri kullandıkları her ürünün maliyeti arttı. Tüm esnaflarımız bu zamlar karşısında zorlanırken, bu fiyatları vatandaşa yansıtmamak için kendinden tasarruf etmeye çalışarak fedakarlık yapıyor. Esnafın zorlanması vatandaşında alım gücünü düşürüyor.  İndirimler ve destekler toplumun her kesiminin yüzünün gülmesine sebep olur. Bu sebeple tüm bankalardan esnafa özel kredi paketleri ile desteklenmeli uygun ödeme koşulları sağlanmalı. Defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli, esnaf için vergi yapılandırma taksitlerinde ödeme kolaylığı sağlanmalı ve ayrıca piyasanın sıkıntılı olduğu bu günlerde E-Haciz uygulaması esnetilmeli. Son olarak her zaman üstünde durduğum bir diğer konu olan Perakende Yasası’na değinmekte fayda var. Perakende sektörünü düzenleyen yasa zaman kaybetmeden çıkarılmalı. Alışveriş Merkezleri ve zincir marketlerin plansız ve kontrolsüz bir şekilde artışına son verilmeli, bu işletmelerin gıda harici (sigara, elektronik eşyalar, beyaz eşya, mobilya, zücaciye, kırtasiye malzemeleri vb.) ürünleri satışına kısıtlama gelmeli. Haksız rekabetin neden olduğu bu düzen esnafı yok ederek sermayenin tehlikeye girmesine sebebiyet veriyor. KOBİ'lerin üretimini engelliyor. Bir ülkenin gelişim seviyesinin temelinde girişimcilik faaliyeti yatar. Üretimi arttırmak, dışa bağımlılığı azaltmak ve refah seviyesini yükseltmek ekonominin temelidir. Türkiye girişimcilere en fazla yatırım yapan ülkelerden biri. Bu büyük bir başarı bu başarıyı arttırmak ve devamlı kılmak adına KOSGEB destekleri geliştirilmeli ve hibe tutarları arttırılmalıdır.” Diyerek açıklamasını sonlandırdı.