ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ’NDEN İFTAR PROGRAMI


ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ’NDEN

İFTAR PROGRAMI

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği geleneksel iftar programı Ramazan ayının ikinci gününde AESOB Hizmet binası önünde il protokolü, oda ve kooperatif başkanları, yönetim ile denetim kurulu üyeleri, esnaf ve sanatkarların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. İftara katılan çok sayıda davetli İl Müftüsünün dualarıyla beraber oruçlarını açtı.       

 

AESOB tarafından düzenlenen geleneksel iftar programına; Vali Sayın Ersin Yazıcı,
AK Parti MKYK Üyesi Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Akparti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Chp Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Bilim Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, Konyaaltı Kaymakamı Kamil Köten, Döşemealtı Kaymakamı Nuri Özder, Aksu Kaymakamı Ahmet Hikmet Şahin, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Sg.Yrb. Murat Sezgin, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Mhp İl Başkanı Hilmi Durgun, İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, Chp İl Başkan Yardımcısı Zeki Doğan, Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan, Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ömer Ersoy, İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, İlbank Bölge Müdürü Fuat Koçal, KOSGEB Antalya Müdürü İbrahim Uğur Erkış, Tarım ve Orman Müdür Vekili Gökhan Karaca, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme 6.Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Karkı, Antalya Liman Başkanı Mustafa Yılmaz, Halkbank Bölge Kredi Tahsis Müdürü Serkan Yörük, Halkbank Çallı Şube Müdürü Ertan Ertaş, Halkbank Çallı Şube Kobi ve Esnaf Temsilcisi Cesur Bulğak , ATSO Başkanımız Davut Çetin, ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Okan Hançer, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Cem Topçu, Belediye Meclis Üyeleri, Birlik, Oda ve Kooperatif Başkanları  ile Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Muhtarlar ile çok sayıda esnaf ve sanatkar katılım sağladı.

 

 

 

İftar programında konuşan AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş vesilesi olan mübarek Ramazan Ayı’mızı öncelikle tebrik ederek konuşmalarıma başlamak istiyorum. Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif, birlik ve beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duygularının pekiştiği bir aydır. Bildiğiniz üzere her sene geleneksel olarak düzenlediğimiz iftar programlarımıza pandemi nedeniyle 2 yıl ara vermek zorunda kaldık. Tekrar bir araya gelmemize, oruçlarımızı birlik ve beraberlik içinde bu sofralarda açmamıza vesile olan Cenab-ı Hakk’a şükrediyorum. İftar sofralarımızın etrafında gönülden gönüle inşa ettiğimiz, manevi köprüler sayesinde; bağlarımızın daha da güçlenmesini, yüreğimizde merhametin, tüm dünyada huzur ve barışın hakim olmasını temenni ediyorum. Ramazan ayının sevgi, barış ve hoşgörü ortamının gelişmesine, insani ve ahlaki meziyetlerimizin güçlenmesine vesile olmasını; İslam Âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Şimdiden Kadir Gecemizi ve Ramazan Bayramımızı tebrik ediyor, Tuttuğumuz oruçların, yaptığımız ibadetlerin ve ettiğimiz duaların kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” Dedi. Ardından iftar davetine icabet eden tüm misafirlere tek tek teşekkür eden Başkan Adlıhan Dere, “Bugün iftar programımızda bizleri yalnız bırakmayan, siz kıymetli misafirlerimize bizleri onurlandırdıkları için şahsım ve esnaf odaları birliği adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.  Bu duygu ve düşüncelerimle seneye yine burada bir arada huzur ve mutluluk içerisinde Ramazan ayına kavuşmamız dileği ile hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Allah birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.” Diyerek konuşmasını sonlandırdı.   

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Her zaman olduğu gibi böylesine önemli, anlamlı ve hayırlı bir akşamda 2. İftarımızda sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum.  Ramazan ayı hepimizin bildiği gibi birliğimizin beraberliğimizin ve yardımlaşmanın dayanışmanın en müstesna olduğu en çok yaşandığı hayırlı aylardan birisidir. İki yıl aradan sonra tekrar buluşmamıza vesile olduğu için Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız Adlıhan Dere ve yönetimine çok teşekkür ediyorum. Bu 2 yıl arasında tüm dünyayı saran Koronavirüs ile mücadele ettik. Bizzat kendimde sizlerin duaları ve Allah’ın takdiriyle yine huzurlarınızda olmaktan büyük mutluluk duydum. Hepinize dualarınız için Allah razı olsun diyor, teşekkür ediyorum. Allah bu birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Ramazan ayının sizlere, bizlere, ailelerimize, ülkemize ve dünyaya öncelikle sağlık mutluluk ve huzur getirmesini, Atatürk'ün de yurtta sulh cihanda sulh dediği gibi barışa vesile olmasını da diliyorum. Hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Mübarek Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerini unutmamak gerektiği tavsiyelerinde bulunan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “Mübarek Ramazan ayının 2. gününde hep birlikteyiz. Bizim bir araya gelmemize vesile olan Adlıhan Başkana ve ekibine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ramazan bereket ve güzellik ayı. Ramazan ayı ülkemizde komşularımızı, bizden başkalarını, yoksulları, herkesi hatırladığımız düşündüğümüz o güzel günler... Peygamber efendimizin ‘komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ düsturunun mübarek aylar içerisinde Ramazan ayında en çok vücut bulduğu ve 84 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının düşünceyi tüm benliğinde zerresinde hissettiği iyilik ve güzellikler ayındayız. Bir yandan iftarlarımızı bir yandan bireysel ibadetlerimizi yaparken ben buradaki vatandaşlarımıza, özellikle alt gelir grubunda olan vatandaşlarımızı komşularımızı lütfen unutmayın demek istiyorum. Biliyorum ki o insanlara yardım elinizi bu ayda fazlasıyla uzatacaksınız. Bu mübarek ayda yapacağınız yardımlar bu yardımlara olacağınız vesilelerle, sevindireceğiniz çocuklar, mutlu edeceğiniz muhtaç aileler kat ve kat fazla olsun. Sizler yaptığınız yardımlarla onlardan daha çok mutlu olacaksınız. Hem bu dünyada hem öbür dünyada bunun karşılığını alacağım düşüncesiyle gönlünüz daha hoş olacak. Bu güzellikten bu kazançtan kendinizi mahrum etmeyin. Bu mübarek ayda yapacağınız yardımlar ve bu yardımlara olacağınız vesilelerle, sevindireceğiniz çocuklar, mutlu edeceğiniz muhtaç aileler kat ve kat fazla olsun. Ben şunu biliyorum ki yaptığınız yardımla onlardan çok siz mutlu olacaksınız sizin gönlünüz daha hoş olacak hem bu dünyada hem öbür dünyada bunun karşılığını alacağım düşüncesiyle siz daha çok mutlu olacaksınız kendinizden bunu esirgemeyin. Bu mübarek ayın gerçek güzelliğini fakruzaruret içerisinde bulunan tüm vatandaşlarımızı hatırlayarak, seni unutmadık seninleyiz biz biriz beraberiz aynı sofrada yer alacağız bu dünyanın nimetlerini hep birlikte paylaşacağız şeklinde hareket ederek idrak edelim inşallah. Yüce Allah’tan tüm ibadetlerimizi ve tuttuğumuz oruçlarımızı kabul etmesini diliyorum. Hepinize saygılarımı sunuyorum.” Diyerek iyi dilek ve temennilerde bulundu.