AESOB Başkanı Adlıhan Dere'den Ramazan Bayramı Mesajı

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE’DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında başta esnaf ve sanatkarlar olmak üzere tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını tebrik etti.

 

Elveda Ya Şehr-i Ramazan

 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Bir yandan aylardan en güzeli, gözümüzün nuru Ramazan ayına veda etmenin hüznü ve burukluğu içerisindeyken, diğer yandan bir Ramazan Bayramı’na daha kavuşacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif’i uğurlarken hem toplumsal olarak hem de kendi içimizde neler yaşadığımızın muhakemesi yapmalıyız. Manevi iklimiyle içimizi huzur ile dolduran Mübarek Ramazan bizleri nasıl etkiledi, bize neler kattı hayatımızda nelere dokundu değerlendirmesini yapmalıyız. Öncelikle Ramazan ayı bizlere ne kadar güçlü bir irade ile yaratıldığımızı göstermiş oldu. Önümüzde çeşitli nimetler dururken, sabretmesini bildik. Nefsimizi terbiye ettik, ruhumuzu dizginledik. Bir kez daha anladık ki gücün ve kudretin yegâne sahibi yüce Allah’tır. Bundan sonra hayatımıza edindiğimiz tecrübeler ve ulaştığımız farkındalık seviyesi ile daha bilinçli bir şekilde devam etmeliyiz. İnandığımız değerlere sahip çıkıp, hayatımıza aktarmalıyız. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in bir hadisinde ‘Yanı başındaki komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ Buyurmuştur. Toplumsal yardımlaşma ve paylaşma gibi konularda özellikle hassasiyet göstermiştir. İşte Mübarek Ramazan ayında bu düsturu aklımızdan çıkarmadık. Bu mübarek günlerde insanlara yardım elimizi daha fazla uzatmaya gayret gösterdik. Aynı iftar sofralarının etrafında bir araya gelip gönülden gönüle güçlü bağlar kurduk. Paylaşmanın bereketine inandık, yardımlaşmaktan haz aldık. Bizlere tevazu, barış ve hoşgörüyü öğütleyen dinimizin gerekliliklerini daha iyi kavradık. Müminin rızkının arttığı bu rahmet, bereket ve ibadet ayını İnşallah iyi idrak edebilmiş ve manasına uygun davranışlarla ihya edebilmişizdir. Umarım Ramazan-ı Şerif’i hakkıyla geçiren kullarından olmuşuzdur. Gelişiyle ülkemizi, milletimizi ve evlerimizi şenlendiren,  işyerlerimizi ve hanelerimizi bereketle, muhabbetle dolduran Ramazan, gidişiyle de bir o kadar güzel izler bırakıyor şimdi bizlere…” Dedi. 

 

 

Bayramda Esnafa Destek Çıkmalıyız

“Biliyoruz ki bayramlar sevgi, saygı ve hoşgörü duygularının en yoğun şekilde yaşandığı, kırılan kalplerin onarıldığı, dargınlıkların unutulduğu, milli ve dini duyguların güçlendiği, yardımlaşma, dayanışma, birlik ve beraberlik ruhunun vücut bulduğu en özel günlerdir. Büyük küçük hepimizin büyük bir coşku ile kutladığı bu günler, tüm İslam aleminde çok önemli bir yere sahiptir. Bir toplumda ne kadar çok yardımlaşma ve dayanışma varsa o kadar çok huzur, barış ve kardeşlik hakim olur. Ramazan Bayramının maneviyatına yakışır bir şekilde davranmalıyız. Yerli esnafımıza sahip çıkıp, mahalle kültürümüzü korumalıyız. Ramazan boyunca olduğu gibi bu bayramda da duyarlı olmalıyız. Pandemi sürecinin yaralarını sarmaya, günümüz ekonomik şartlarında hayatta kalmaya çalışan esnafımıza destek olabilmek adına bayram alışverişlerimizi yerli esnafımızdan yapmalıyız. Alışverişlerimizi yaparken hem israftan kaçınmalı hem de doğru bildiğimiz, güvendiğimiz mahalle esnafımızı tercih etmeliyiz. Birbirimize destek olduğumuz zaman bu mübarek günlerin gerçek güzelliğini doyasıya hissedebiliriz.” İfadelerine yer veren Başkan Adlıhan Dere birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.   

 

 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere bayram mesajını “Bir sonraki Ramazan ayına sağlık, sıhhat ve afiyet içerisinde ulaşmamız dileğiyle; tuttuğumuz oruçların, ettiğimiz duaların ve yaptığımız ibadetlerin kabul olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Ramazan Bayramının ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyor, başta esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm İslam aleminin bayramını içtenlikle kutluyorum.” Diyerek sonlandırdı.