AESOB'DAN GENÇ ANTALYA-M PROJESİ

ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ’NDEN
GENÇ ANTALYA-M PROJESİ

 

AESOB'dan Gençler İçin Yeni Proje!

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği "Genç Antalya-M" Projesi için SOGEP - Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında T.C. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)'ya başvuru gerçekleştirdi.

 

SOGEP - Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında toplam bütçesi 2.792.741,32 TL olan Genç Antalya-M Projesi’ni  projeye başvuran lider kurum olarak Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), proje ortakları; Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kepez Belediye Başkanlığı işbirliğinde proje iştirakçileri; Antalya İşkur Müdürlüğü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), Antalya Gazeteciler Cemiyeti Derneği ile birlikte hayata geçirecek.

 

"Antalya'da Gençler Teknik Mesleklerle İstihdama Katılıyor" 

 

‘Antalya’da Gençler Teknik Mesleklerle İstihdama Katılıyor’ Projesi Antalya’da yerel dinamikler harekete geçirilerek iş birliği içinde mesleki eğitim yetersizliği, işsizlik, göç ve Covid19 salgını nedeniyle değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara cevap vermeyi planlamaktadır.

 

Bu proje ile toplumdaki dezavantajlı kesimlerin özellikle de eğitimde ve çalışma hayatında yer almayan 18 - 34 yaş aralığındaki işsiz gençlerin istihdama katılımları desteklenecektir. Böylece projemiz ildeki genç işsizlik oranı azaltabilmeyi ve gençlerin ekonomik – sosyal - kültürel hayata daha aktif katılımlarını hedeflemektedir.

 

Genç Antalya- M projesi 12 aylık süreç içerisinde Antalya merkezde ne eğitimde ne de istihdamda olmayan 18-34 yaş aralığındaki 120 gencin mesleki ve işbaşı eğitimle istihdam edilebilirliğini artırarak; İklimlendirme / Klima Sistemleri Elemanı, Isıtma ve Doğalgaz Servis Elemanı, Sıhhi Tesisat Elemanı, Kaynakçı ve Mobilya CNC Tasarım Elemanı olarak işletmelerde iş bulabilmesini sosyoekonomik hayata katılmalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

 

Bu özel amaç doğrultusunda projenin belirlenen alt hedefleri ise şunlardır:

 

1.     120 gence istihdam garantisi vererek mesleki eğitim ile beceri ve yeterliliklerini geliştirerek iş deneyimi kazandırmak.

a)     120 Gence Ustalık ve İşyeri Açma Belgesi edindirmek.

2.     120 gence MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi edindirme fırsatı sağlamak.

3.     120 gence mesleki kariyer danışmanlığı vermek.

4.     120 gence KOSGEB Girişimcilik Sertifikası edindirmek.                                  

5.     Gerekli araç ve gereçleri tedarik etmek ve tadilat işlerini yapmak.

 

Şuan ki süreçte projenin değerlendirmesi BAKA tarafından devam etmektedir.
Proje uygun görülüp kabul edildiği takdirde AESOB tarafından uygulanmaya başlanacaktır.