AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE'DEN 19 MAYIS MESAJI

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE’DEN

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımlamış olduğu mesajında;

“Bugün 19 Mayıs… Bağımsızlık mücadelesinde zafere doğru atılan o ilk ve büyük adımın yıl dönümü... Bundan tam 104 yıl önce bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden bu yolda sağlam temellerin inşa edildiği bugün, milli mücadelenin ilk kıvılcımı çakılmıştır.Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 Tarihinde Samsun’a çıkarak milletimizin gönlünde bağımsızlık ateşini yakmış, Türk milletinin asla boyun eğmeyeceğini ve esaret altına alınamayacağını ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ülküsüyle tüm cihana ilan etmiştir. Samsun'da yakılan bağımsızlık meşalesi ve tüm yurda yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuuru; azim ve kararlılığımızı körükleyen, zafere ulaşmamızı sağlayan en büyük etkenlerden biri olmuştur. İşte bugün ülkemizin ve milletimizin kaderinin değiştiği gündür. Aziz Türk Milletinin küllerinden yeniden doğup, şanlı bir tarih yazdığı gündür 19 Mayıs 1919… Milli Mücadelemizin başlangıcı olan bu kutlu gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından geleceği ve Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği Türk gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir. Atatürk’ün, her şeyden önce ulusal varlığımızı borçlu olduğumuz bugünü gençlere armağan etmesi, Türk Gençliğine olan büyük inancını ve güvenini göstermektedir.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Gençliğe hitabesinde ‘Ey Türk Gençliği; Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir’ ifadesiyle de belirttiği gibi bu uğurda gençlerimize çok büyük bir rol düşmektedir. Bizler de bugünün yetişkinleri olarak gençlerin, çocuklarımızın, ülkemizin geleceği evlatlarımızın yetiştirilmesi için bize düşen görev ve sorumlulukların bilincindeyiz. Gençlerimiz de bu emanetin farkında… Hiç şüphe yok ki, dün olduğu gibi, bugün de yarın da ülkemizi daha aydınlık yarınlara, umut dolu bir geleceğe, daha büyük hedeflere doğru emin adımlarla taşıyacak olan yine gençlerimiz olacaktır. İnanıyorum ki, başarılarıyla destan yazan ve tarihin seyrini birçok kez değiştiren böylesi güçlü büyük ve şanlı bir milletin torunları olarak geçmişimizden aldıkları ilhamla, geleceğe ışık saçacaklardır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Ey yükselen yeni nesil istikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.” Sözlerinden de anlaşıldığı üzere gençler istiklalimize, istikbalimize, demokrasimize ve cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacaktır.”

“Bu duygu ve düşünceler ile başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize ise şükranlarımı sunuyorum. Geleceğimizin güvencesi gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.” Dedi.