ANTALYA VALİSİ HULUSİ ŞAHİN AESOB'DA

ANTALYA ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ’NDE

VALİ HUSULİ ŞAHİN İLE ESNAF BULUŞMASI


Vali Hulusi Şahin, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile Antalya’nın merkezinde ve ilçelerinde faaliyet gösteren 75 Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlarıyla bir araya geldi.


Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları birliği binasında düzenlenen toplantıya katılan Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere ile Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar Antalya’nın merkezinde ve ilçelerinde faaliyet gösteren 75 Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkanlarıyla bir araya geldi. Toplantıda Vali Hulusi Şahin, esnaf ve sanatkârların taleplerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi.

 

Kurulan Güçlü Bağlar Antalya’mız İçin Güzel Çalışmalara Vesile Olur

AESOB Başkanı Adlıhan Dere toplantının açılış konuşmasını yaparak; “Göreve geldiğiniz ilk günden itibaren şehrimizin gelişmesi için özverili bir şekilde çalışmalara başladınız. Antalya’mızın sorunlarına odaklanıp ortak bir iradeyle çözüm yolları aradınız. Kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız ve bizler ile güçlü bağlar kurmak için sağlam bir iletişim yolu izlediniz. Şehrimize yeni gelmiş olmanıza rağmen davet edildiğiniz her türlü organizasyonda yer almaya ve destek sağlamaya gayret gösterdiniz. Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Ahilik Haftası kapsamında düzenlemiş olduğumuz Esnaf Bayramı etkinliklerimize katılım sağladınız ve bizleri bu özel günümüzde yalnız bırakmadınız.  Yapmış olduğunuz ve yapacak olduğunuz çalışmalarınız için şimdiden size teşekkür eder, bu güzel çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim. Umarım kurmuş olduğumuz bu köprüler daha da güçlenerek sağlam bir temelde ilerler ve hep birlikte uyum içerisinde Antalya’mız için, esnaf ve sanatkarlarımız için yapacağımız güzel çalışmalara vesile olur.” Şeklinde konuştu.

 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Vali Hulusi Şahin’e Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden biraz bahsederek; “AESOB olarak biz yüzyıllardır bu topraklarda ticaretin ve dayanışmanın bel kemiğini oluşturan Ahilik Kültürü’nün günümüz temsilcileriyiz. Birliğimize bağlı merkezde 37, ilçelerimizde 38 olmak üzere toplam 75 esnaf odamız ve yaklaşık 104.000 aktif üyemizle Türkiye’nin dördüncü büyük birliğiyiz. Antalya gibi bu kadar önemli bir kentte üretimin, ticaretin ve güvenin sembolü olarak ilerlemekten çalışmaktan gurur duymaktayız. Birliğimiz bünyesinde merkez ve ilçelerimizde bulunan Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar tüm odalarımızı tek tek ziyaret ediyor, düzenli olarak toplantılar yapıyoruz. Sıklıkla esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyor, dükkan dükkan gezerek esnaf ve sanatkarlarımızın sorun ve taleplerini yerinde dinliyoruz. Antalya esnafının sesine kulak veriyoruz. Ziyaretlerimiz esnasında gerek odalarımızdan gerekse direkt esnaflarımızdan bize aktarılan sorun ve talepleri rapor haline getirip esnaf sorunları dosyası oluşturuyoruz. Ve bu dosyayı yetkili mercilerimize iletiyoruz. Bu ziyaretlerimizde tabii ki sizleri de yanımızda görmekten onur duyarız. Bugün burada sizleri aramızda görmekten birliğimizde ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyor, esnaf ve sanatkarlarımızın taleplerini sizlere aktarma fırsatını bize tanıdığınız için ve bizleri dinlediğiniz için size tekrardan çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” Diyerek Vali Hulusi Şahin’e teşekkür plaketi takdim etti.


Sizler Ahilik Kültürünün Temsilcilerisiniz

 

Vali Hulusi Şahin; “Toplum olarak köklü bir ahilik kültürüne sahip olduğumuzun altını çizen Vali Şahin, bu kültür çerçevesinde esnafların sadece ticaret yapmadığını, aynı zamanda bir kültürü ve bir ahlakın temsilcileri olduğunu belirtti. Esnafların ahilik kültürünü devam ettirdiğini ve bunu da yeni nesillere aktarmamız gerektiğini söyleyen Vali Şahin; “Sizler, ahilik kültürünün temsilcileri ve bunun taşıyıcılarısınız. Ahi Evran’ın kurduğu bu güzel teşkilatı yaşatıyorsunuz. Para her zaman kazanılır ama ahlaklı ve helalinden para kazanmak çok daha değerlidir. Bunu çocuklarımıza da aktarmalıyız. Çocuklarımıza, milli kültürümüzü, dayanışma kültürünü, ahlaklı ve helalinden kazanma kültürünü aktarmalıyız.” Dedi.

 

Güçlü Ekonomi Güçlü Esnaf İle Olur

 

Esnaf ve sanatkârların her zaman yanlarında durduklarını ifade eden Vali Hulusi Şahin konuşmasında; “Sizlerin varlığı ve güçlü olması bizler için çok değerli. Antalya’da çok güçlü bir esnaf teşkilatı var. Antalya Türkiye’nin 5’inci büyük ili ama 104 bin esnafıyla Türkiye’nin en çok esnafına sahip 4’üncü ili. İnşallah daha da iyi yerlere geleceğiz. Antalya potansiyeli yüksek bir şehir. Potansiyelinin hakkını verebilirsek esnafımız daha çok kazanır, daha güçlenir ve ülke kazanır. Güçlü ülke güçlü bir ekonomiyle olur. Güçlü ekonomi de güçlü esnaf ile olur. Güçlü esnaf bir ülkenin çimentosudur. Ülkenin yaslanacağı dayanacağı bir ana gövde demektir.” İfadelerine yer verdi.