KURBAN BAYRAMI UYARISI VE PİYASA BEKLENTİSİ

AESOB BAŞKANI ADLIHAN DERE’DEN
KURBAN BAYRAMI UYARISI VE PİYASA BEKLENTİSİ

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere Kurban Bayramı piyasa beklentilerini açıkladı ve bayram alışverişi yapacak olan vatandaşları merdiven altı ve kalitesiz ürünler konusunda uyardı.

 

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması ve yaz sezonuna denk gelmesinden dolayı Antalya piyasasında hareketlilik meydana geleceğinin altını çizen Başkan Adlıhan Dere esnafın bayramdan umutlu olduğunu vurguladı.

 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere;

“Kurban Bayramı tatilinin okulların kapanmasıyla birlikte karne tatiline ve yaz sezonuna denk gelmesi sebebiyle bu bayram sektörde büyük bir hareketlilik yaşanacak. Özellikle bayram tatilinin 9 gün olması dolayısıyla ‘Turizmin Başkenti Antalya’mızda da elbette piyasa canlanacaktır. Ülkemizde tatil denilince akla gelen ilk durak noktası Antalya oluyor.  
Yerli ve yabancı turistlerimizi, tüm kıymetli misafirlerimizi esnaf ve sanatkârlarımızla birlikte Antalya’mızda en iyi şekilde ağırlamak için gün sayıyoruz. Herkesi güzeller güzeli şehrimiz Antalya’mıza davet ediyoruz.” Dedi.

 

Başkan Adlıhan Dere; “Kurban Bayramı’nı dört gözle bekleyen esnaf ve sanatkarlarımız bayram hazırlıklarını son süratle tamamladı. Vatandaşlarımız da şimdiden bayramlık, ikramlık, hediyelik gibi ürünlerin alışverişini yapmaya başladı. Kasaptan manava, bakkaldan, büfecisine, kuruyemişçisinden, pastacısına, şekerciden tatlıcıya, ayakkabıcıdan konfeksiyoncuya, berberden kuaföre, şoförden, otelcisine, pansiyoncusuna tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız müşterisini bekliyor.  Bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla artan fiyatlarla birlikte sağlıksız, kalitesiz ve merdiven altı ürünlerin üretimi maalesef artmış durumda… Et ve et ürünleri, pasta, şekerleme, çikolata, tatlı, kuruyemiş ve yiyeceklerde tarihi geçmiş ürünleri indirim adı altında ucuz fiyatlara satışa sunuyorlar. Bu hususta vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı, ucuza alışveriş yapacağım derken sağlığını riske atmamalı… Sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda nasıl üretildiği belli olmayan, merdiven altı üretim yapan yerler yerine güvenilir yerli esnaf ve sanatkarlarımızı tercih etmeli.” Diyerek
vatandaşlara bayram alışverişlerinizi esnaftan yapın çağrısında bulundu.


Kurban Bayramı ile ilgili piyasa değerlendirmesi yapan AESOB Başkanı Adlıhan Dere;

“Bu yıl Kurban Bayramı’nda piyasada büyük bir hareketlilik bekleniyor. Ayrıca bayram alışverişleri, karne hediyeleri, tatil planları derken esnaf ve sanatkarlarımız bu bayramdan oldukça umutlu… Fakat bu yıl giderek artan fiyatlardan dolayı daha fazla dikkatli olmakta fayda var. Kurban fiyatlarındaki yükseliş ve nakit ödemelerde banknotların fazla olması sahte para riskini de beraberinde getiriyor. Dolandırıcılara davet vermeyelim. Emniyet güçlerimiz de bu konuda tedbirleri arttırmalı ve denetimleri sıkılaştırmalı.” Şeklinde açıklama yaptı.

 

 

AESOB Başkanı Adlıhan Dere; “Kurban satın alıp satarken ve keserken çok dikkatli olmalısınız. Herhangi bir yaralanma vb. durumlara sebebiyet vermemek adına denetimleri gerçekleştirilen kurban satış ve kesim yerlerini tercih etmelisiniz. Kurban kesimlerinizi sahte kasaplara değil işinin ehli kasap esnaflarımıza teslim edebilirsiniz. Oda üyesi kasaplarımız dini vecibelere uygun olarak kurban kesimlerinizi gerçekleştirmektedir.
Kurban etini ve derisini ziyan etmeyiniz. Bu bayramı kazasız belasız sevdiklerimizle huzurla geçirebilmek adına trafik kurallarına dikkat ediniz ve araç bakımlarını ihmal etmeyiniz. Sevgi, kardeşlik, hoşgörü, birlik ve beraberlik içinde daha nice bayramlara ulaşmamız dileğiyle şimdiden Tüm İslam aleminin, esnaf ve sanatkarlarımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.” Dedi.